Bezpłatna antykoncepcja od września

Prezydent Michael Daniel Higgins podpisał ustawę, która reguluje bezpłatne wydawanie środków antykoncepcyjnych dla młodych kobiet.

Wcześniej za takim rozwiązaniem głosowali posłowie i senatorowie, a po przyjęciu ustawy, jedyną przeszkodą był podpis prezydenta. Tuż po przyjęciu przez parlament tej nowelizacji, prezydent Higgins zapowiedział, że nie będzie stawał na drodze do wprowadzenia bezpłatnych środków antykoncepcyjnych dla kobiet w wieku 17 – 25 lat, jednak zaznaczył, iż przed złożeniem swojego podpisu, musi zapoznać się z brzmieniem dokumentu.

Jednocześnie podpisana przez prezydenta Michaela D. Higginsa ustawa z sekcji o zdrowiu, przepisy różne z 2022 roku, przewiduje zniesienie opłat za leczenie szpitalne w trybie nocnym oraz dziennym, ale dla dzieci poniżej 16 roku życia. Przepis obowiązywać ma wszystkie szpitale publiczne i te, które świadczą usługi zakontraktowane przez rząd.

Obecnie nie ma już żadnych wymogów prawnych, by ustawa nie mogła zacząć obowiązywać, więc stanie się to w zaplanowanym terminie, czyli od września.

O podpisaniu ustawy przez prezydenta mówił też minister zdrowia Stephen Donnelly, który podkreślił, że bezpłatna antykoncepcja, jest „opłacalnym środkiem, zmniejszającym zarówno liczbę ciąż kryzysowych, jak i ilość przerywanych ciąży. Biorąc pod uwagę, że kosztami antykoncepcji na receptę zazwyczaj ponoszą kobiety, program wpłynie pozytywnie na równość płci, zmniejszając koszty dla kobiet, ale także przynosząc korzyści ich partnerom i rodzinom,  a poczynając od kobiet w wieku 17-25 lat”.

Komentując część ustawy o zniesieniu kosztów leczenia dla dzieci, minister Donnelly stwierdził, że przyniesie to korzyść wszystkim rodzinom, zmniejszy obciążenia finansowe i obniży koszty utrzymania dzieci.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Czy zakończy się i
Zwiększy się irlan
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська