Bezpłatna antykoncepcja od września

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Prezydent Michael Daniel Higgins podpisał ustawę, która reguluje bezpłatne wydawanie środków antykoncepcyjnych dla młodych kobiet.

Wcześniej za takim rozwiązaniem głosowali posłowie i senatorowie, a po przyjęciu ustawy, jedyną przeszkodą był podpis prezydenta. Tuż po przyjęciu przez parlament tej nowelizacji, prezydent Higgins zapowiedział, że nie będzie stawał na drodze do wprowadzenia bezpłatnych środków antykoncepcyjnych dla kobiet w wieku 17 – 25 lat, jednak zaznaczył, iż przed złożeniem swojego podpisu, musi zapoznać się z brzmieniem dokumentu.

Jednocześnie podpisana przez prezydenta Michaela D. Higginsa ustawa z sekcji o zdrowiu, przepisy różne z 2022 roku, przewiduje zniesienie opłat za leczenie szpitalne w trybie nocnym oraz dziennym, ale dla dzieci poniżej 16 roku życia. Przepis obowiązywać ma wszystkie szpitale publiczne i te, które świadczą usługi zakontraktowane przez rząd.

Obecnie nie ma już żadnych wymogów prawnych, by ustawa nie mogła zacząć obowiązywać, więc stanie się to w zaplanowanym terminie, czyli od września.

O podpisaniu ustawy przez prezydenta mówił też minister zdrowia Stephen Donnelly, który podkreślił, że bezpłatna antykoncepcja, jest „opłacalnym środkiem, zmniejszającym zarówno liczbę ciąż kryzysowych, jak i ilość przerywanych ciąży. Biorąc pod uwagę, że kosztami antykoncepcji na receptę zazwyczaj ponoszą kobiety, program wpłynie pozytywnie na równość płci, zmniejszając koszty dla kobiet, ale także przynosząc korzyści ich partnerom i rodzinom,  a poczynając od kobiet w wieku 17-25 lat”.

Komentując część ustawy o zniesieniu kosztów leczenia dla dzieci, minister Donnelly stwierdził, że przyniesie to korzyść wszystkim rodzinom, zmniejszy obciążenia finansowe i obniży koszty utrzymania dzieci.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Czy zakończy się i
Zwiększy się irlan
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.