A jeszcze nas stać na jedzenie

Badania cen w Irlandii od dawna wskazywały, że jest to jedno z najdroższych państw europejskich, ale teraz zaczynamy iść ostro w górę, więc Zielona Wyspa wchodzi do ścisłej czołówki drożyzny.

Potwierdzeniem wysokich cen na wyspie jest najnowsze badanie Central Statistics Office, co dało podstawę do opinii, iż Republika Irlandii, jest obecnie drugim najdroższym krajem pod względem cen żywności w strefie euro.

Badania dotyczyły 2021 roku, więc obecnie możemy być już na pierwszym miejscu pod tym względem, ale o tym dowiemy się w roku przyszłym, kiedy opracowane zostaną dane z 2022 roku.

Ważne jest jednak, że artykuły spożywcze w Irlandii droższe są od tych z całej strefy euro o 17%, więc mieszkańcy wyspy zmuszeni są płacić za jedzenie więcej niż np. Włosi, Francuzi, Hiszpanie, czy Portugalczycy.

Jest jeszcze jedna ciekawostka, bo ceny na wyroby tytoniowe wyższe są tutaj od średnich europejskich o 145%, natomiast alkohol można kupić w Irlandii za dwukrotność ceny w Europie.

*

Nie do końca można to zjawisko wyjaśnić, bo przecież są na świecie wyspy, niektóre nawet dalej położone od stałego lądu, niż Irlandia od kontynentu europejskiego, a ceny w przeliczeniu na euro, są tam znacznie niższe od tych irlandzkich. Dlaczego tak się dzieje? Nie ma dla tego zjawiska racjonalnego wytłumaczenia, bo transport z kontynentu europejskiego, nie wpływa specjalnie na cenę końcową. Irlandia przyzwyczaiła jednak swoich dostawców, że to kraj drogi, więc i inne ceny proponuje się jej w zakupach hurtowych. Może być też tak, że tutejsi importerzy nie są zainteresowani prowadzeniem negocjacji w kwestiach cenowych i niespecjalnie interesuje ich obniżanie cen zakupu, bo wyższe wydatki zakupowe, pokrywają z kieszeni konsumentów.

Bogdan Feręc

Źr: CSO

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Obawy podniosły cen
Wojsko pomoże w obs