Zniszczono figurę Molly Malone w Dublinie

Nie jest jasne, co legło u podstaw zniszczenia słynnego posągu Molly Malone na Suffolk Street w centrum Dublina, ale został w jego przedniej części pokryty czarną farbą.

Jak powiedzieli przedstawiciele Rady Miasta Dublina, to wydarzenie z całą pewnością nie przynosi chluby stolicy, ani też sprawcom, których teraz postara się odnaleźć policja, a sprawdzi zapisy kamer, jakie znajdują się w pobliżu. W informacji Rady Miasta pojawiło się też zapewnienie, że farba z pomnika Molly Malone zostanie usunięta w najkrótszym możliwym czasie, by ponownie cieszył oczy przechodniów i turystów, którzy licznie przybywają w to miejsce.

Motyw aktu wandalizmu nie jest obecnie znany, ale to już kolejny raz, kiedy ponik przedstawiający młodą kobietę w XVII-wiecznej sukience, wraz z wózkiem, na którym znajdują się kosze owoców morza, którymi Molly rzekomo handlowała w Dublinie, a jest dziełem rzeźbiarki i artystki Jeanne Rynhart. Ponik odsłonięty został w 1988 roku, a okazją było tysiąclecie miasta. Odsłonięcia dokonał ówczesny burmistrz Dublina, zmarły w tym roku Ben Briscoe.

To nie pierwszy taki wybryk w stosunku do statui Molly Malone, a zdarzył się to już w 2014 roku, kiedy oblany został czerwoną farbą. Następnie dochodziło do innych, chociaż drobniejszych incydentów, z „udziałem” Molly.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo CC BY-SA 4.0 Satdeep Gill

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Ogromne kolejki do b
To nie jest przypade