Ogromne kolejki do bankomatów

Bank of Ireland „rozdawał” pieniądze, nawet tym, którzy nie mieli na swoich kontach żadnych kwot, a wszystko przez błąd w systemie informatycznym banku.

Problem stał się przyczyną długich kolejek, jakie tworzyły się do bankomatów Bank of Ireland wczoraj w godzinach popołudniowych i wieczornych, a ludzie w kolejkach powtarzali sobie plotkę, że uzyskali „darmowe” pieniądze. W oświadczeniu Bank of Ireland czytamy jednak, że o ile doszło do pewnej awarii ich systemu informatycznego, to jednak wszelkie transakcje były rejestrowane i osoby, które pobrały pieniądze z kont, na których ich nie było, będą musiały je zwrócić.

Doszło nawet do sytuacji, że w niektórych miastach interweniować musiała Garda, gdyż kolejki do bankomatów były na tyle długie, iż powodowały utrudnienia dla przechodniów i ruchu samochodowego. Najdłuższe tworzyły się w Dublinie, Limerick, Dundalk, gdzie klienci Bank of Ireland przekazywali informację o darmowych pieniądzach nawet postronnym przechodniom.

Błąd systemu bankowego pozwalał też na przelanie do 500 € z konta BofI na konto Revolut, nawet w przypadku braku środków, a jak się okazuje, niekiedy było to nawet 1000 €.

Bank of Ireland informuje, iż środki z kont, które zostały wypłacone lub za pomocą aplikacji przelane na konta Revoluta, z całą pewnością zostały zaksięgowane, a pobrane z „pustych” kont, widnieć będą, jako debet. W każdym jednak z przypadków, co Bank of Ireland opublikował na kanałach łączności z klientami, będą albo musiały zostać zwrócone, albo stanowić będą wartość ujemną dla konta. Transakcje traktowane będą też w przypadku wypłat z kont bez odpowiedniej ilości gotówki, jako nieautoryzowane przekroczenie salda.

Technicy z Bank of Ireland starali się przez cały wieczór i noc doprowadzić system do porządku, zidentyfikować i naprawić błąd systemu, a ze względu na powtórkę błędu, bo do podobnej doszło już w czerwcu, przeprowadzona zostanie kontrola systemów informatycznych BofI, która odbędzie się z udziałem Banku Centralnego.

W informacjach, jakie pojawiały się w oficjalnych kanałach informacyjnych Bank of Ireland, można było przeczytać:

– Pracujemy nad problemem technicznym, który wpływa na wiele naszych usług, w tym naszą aplikację mobilną i 365Online. Pracujemy nad jak najszybszym rozwiązaniem tego problemu i przepraszamy klientów za wszelkie niedogodności. Chcielibyśmy przypomnieć klientom, że jeśli dokonają przelewu lub wypłaty środków – w tym powyżej swoich normalnych limitów, pieniądze te zostaną pobrane z ich konta. Chociaż jesteśmy świadomi, że klienci mogą nie być w tej chwili w stanie sprawdzić swojego salda, nie powinni wypłacać ani przekazywać środków, jeśli istnieje prawdopodobieństwo, że zostaną przekroczone.

Bank of Ireland dodał również, że konta klientów zostaną zaktualizowane po przywróceniu wszystkich usług.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Eduardo Soares on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
US announces USD 200
Zniszczono figurę M