Zniesiono wiele ograniczeń dla montażu paneli słonecznych

Jak informuje na swoich stronach internetowych Partia Zielonych, w Irlandii zniesiono ograniczenia dotyczące montażu paneli słonecznych w domach, budynkach użyteczności publicznej, w tym w szkołach i w gospodarstwach rolnych.

Zrewidowane zwolnienia planistyczne dotyczące instalacji paneli słonecznych zostały już podpisane, a zmiany wejdą w życie ze skutkiem natychmiastowym. 

Oznacza to teraz, że nieograniczona liczba paneli słonecznych może być instalowana w domach, budynkach gospodarczych, szkołach, domach kultury i szeregu innych budynków w całej Irlandii bez specjalnego pozwolenia na budowę, z pewnymi ograniczeniami w pobliżu lotnisk i szpitali z lądowiskami dla helikopterów.

Poseł Partii Zielonych i przewodniczący Komisji Mieszkaniowej Oireachtas Steven Matthews powiedział:

Cieszę się, że te zmiany w końcu weszły w życie ze skutkiem natychmiastowym. Pozwoli to wyeliminować niepotrzebne koszty i problemy, które do tej pory wiązały się z instalacją paneli słonecznych. Popyt na rodzimą energię odnawialną nigdy nie był tak wysoki, biorąc pod uwagę obecny kryzys paliw kopalnych. Energia słoneczna ma sens. Działa dobrze w naszym irlandzkim klimacie, oszczędza pieniądze, ma krótki czas zwrotu i zapewnia bezpieczną energię dla domów i firm.

Zwolnienia znajdują się w przepisach dodatkowych ustawy wniesionej do Seanad przez Partię Zielonych w czerwcu 2021 r.

Senator Pauline O’Reilly stwierdziła:

Te zmiany planistyczne były kluczowym działaniem w ramach planu działań na rzecz klimatu wprowadzonego przez ministra Eamona Ryana i znacznie przyspieszą „rewolucję dachową” w Irlandii. Środki wspierają kluczowe polityki rządowe w zakresie energii, nasze przejście na zero emisji netto i pomogą nam osiągnąć nasze cele UE w zakresie energii odnawialnej.

Senator Róisín Garvey, który jest rzecznikiem Partii Zielonych ds. Rozwoju Obszarów Wiejskich, Przedsiębiorczości, Handlu i Zatrudnienia dodał:

Do czasu uchwalenia tej ustawy rolnicy, szkoły i społeczności musiały przejść przez drogie i żmudne pozwolenia na planowanie, aby zainstalować panele słoneczne, aby wytwarzać własną energię elektryczną. Obecnie już tak nie jest. Pomoże to obniżyć rachunki, zaoszczędzić pieniądze i odejść od uzależnienia od paliw kopalnych. Ludzie mogą nawet zarabiać pieniądze na nadmiarze wytworzonej energii elektrycznej, która jest zwracana do sieci.

Nowe przepisy przeszły proces strategicznej oceny oddziaływania na środowisko, a raport środowiskowy i projekty przepisów zostały opublikowane w ramach 4-tygodniowych konsultacji społecznych.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Green Party

Image by Maria Godfrida from Pixabay 

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
Praca zdalna – dru
Fundusze spójności