Zmniejsza się ilość wolnych miejsc pracy

W Irlandii daje się zauważyć zmniejszenie ilości dostępnych miejsc pracy, chociaż wciąż są oferowane, ale spadek notowany jest prawie we wszystkich sektorach gospodarki.

Wg znowelizowanych danych Central Statistics Office, nie ma już tak dużego wzrostu ilości ofert zatrudnienia, jak obserwowane to było w miesiącach po pandemii, a nawet kilka miesięcy później, natomiast ilość osób zatrudnionych w 12 miesięcy do lutego tego roku podniosła się o 4,2%. Oznacza to, że w Irlandii pracuje obecnie rekordowa ilość osób, czyli 2,4 miliona, a najszybciej zatrudnienie rosło wśród kobiet i osób poniżej 25 roku życia.

Najłatwiej w ostatnim roku pracę można było znaleźć w hotelarstwie i rolnictwie, które stały się liderami zatrudnienia wśród 17 badanych sektorów, a obecnie na wysokim poziomie poszukuje się pracowników w usługach publicznych oraz rolnictwie. Tym samym w innych branżach zatrudnienie zwalnia, chociaż poziom propozycji pracy stale pozostaje wysoki.

Widać jednak ochłodzenie na rynku pracy, powiedział główny ekonomista Ulster Bank Simon Barry, a słaby wskaźnik nowych ofert pracy wykazuje obecnie 11 sektorów.

Były też działy gospodarki, w których w ostatnim roku likwidowano miejsca pracy, więc chodzi tu o sektor technologiczny, gdzie łącznie zwolniono 1800 pracowników, a zatrudnienie jest w tym sektorze niższe o 1,3%, niż w szczycie przypadającym na sierpień ub. roku, chociaż stale wyższe o 18% niż było to przed pandemią.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Campaign Creators on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Historyczna wizyta
Zakłady energetyczn