Zmieni się górna granica wieku poborowych do Gardy

W Irlandii potrzeba znacznie większej ilości policjantów, a wynika to zarówno ze wzrostu ilości mieszkańców, ale też z zagrożeń, jakie pojawiły się w ostatnich latach.

W Departamencie Sprawiedliwości odbyła się już narada w tej sprawie, a minister sprawiedliwości Helen McEntee, spotkała się z komisarzem Gardy Drew Harrisem, z którym omawiała zmiany, jakie są potrzebne w tej służbie. Podczas rozmowy minister dowiedziała się, że oprócz stałych funkcjonariuszy wykorzystywanych do celów patrolowych i na posterunkach, Garda potrzebuje dodatkowego personelu na różnych specjalistycznych stanowiskach.

Ustalono, iż ostateczna decyzja w tej sprawie zapadnie w najbliższych tygodniach, w to wówczas będziemy wiedzieli, czy górną granicą przyjęć do Gardy stanie się wiek 45, czy 50 lat. Obecnie wiekiem granicznym jest 35 lat.

Jak wiemy z informacji z kręgów rządowych, zmiany mają być wprowadzone jeszcze przed kolejną kampanią rekrutacyjną do policji, ale zaznaczono, że nie ma planów, aby zmieniać wymagania dotyczące sprawności fizycznej.

Wcześniej w Irlandii, bo do 2004 roku wiekiem, który był graniczny dla przyjęć do tej służby, było 25 lat, a następnie ten podniesiono o 10 lat. Obecnie wydaje się, iż Departament Sprawiedliwości podejmie dokładnie taką samą decyzję, więc do służby w An Garda Síochána będą mogły wstępować osoby, które nie ukończyły 45 roku życia.

Władze Gardy już rozpoczęły prace, aby wdrożyć nowy system przyjęć, a wyrażają również nadzieję, że w ten sposób aplikować będzie do służby znacznie większa ilość osób, co pozwoli stosunkowo szybko uzupełnić braki kadrowe. Zmiana przepisów o irlandzkiej policji może nastąpić na drodze rozporządzenia ministra, w tym przypadku minister sprawiedliwości Helen McEntee i żeby zaczęła obowiązywać, musi być zatwierdzona przez gabinet.


W ubiegłym miesiącu szkołę policji Templemore ukończyło 87 ze 154 kadetów, którzy odebrali dyplomy funkcjonariuszy policji, a w uroczystości uczestniczyła minister McEntee. Pod koniec lipca w szkole policji rozpoczęło szkolenie 174 kadetów, chociaż już teraz wiadomo, co jest typowe, że kursu raczej nie ukończą w tym składzie.

Bogdan Feręc

Źr. Independent

Fot. Public domain

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS: