Będzie więcej posłów

Komisja Wyborcza w Irlandii zadecydowała, że od następnej kadencji Dáil, mieszkańców kraju reprezentować będzie nieco większa ilość posłów.

Zmieni się również liczba okręgów wyborczych do 43, nie jak do tej pory 39, natomiast reprezentantami mieszkańców Irlandii będzie 174 posłów, więc o 14. więcej, niż mamy obecnie.

Komisja Wyborcza uznała, że ilość mieszkańców w kraju, ale też niektórych rejonów na tyle się zwiększyła, iż należało podjęć decyzję o rozdziale okręgów wyborczych, co oznacza, że np. Dublin Fingal będzie miał teraz dwa okręgi West i East. W całym okręgu dublińskim przybędą cztery mandaty poselskie.

Hrabstwa Wicklow i Wexford zostaną podzielone na trzy okręgi wyborcze i będzie Wicklow, Wexford, a także nowa siedziba Wicklow/Wexford położona pomiędzy oboma hrabstwami.

Mieszkańcy Cork otrzymają dwóch dodatkowych posłów i będzie to na obszarach North Central i South Central.

Tipperary, podobnie jak Laois i Offaly, podzielone zostało na dwa różne okręgi wyborcze.

Kildare North otrzymuje jedno dodatkowe miejsce, podobnie jak Galway East, Mayo i Meath East, które przejmuje część obszaru Louth.

Oto zestawienie liczby mandatów w poszczególnych okręgach wyborczych w następnych wyborach:

Wzrost ilości posłów jest wymogiem konstytucyjnym, czyli Bunreacht na hÉireann, a zaleca, aby na każde 20 000–30 000 obywateli przypadał jeden przedstawiciel zasiadający w Dáil.

Bogdan Feręc

Źr. NewsTalk

Graf. Houses of the Oireachtas

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Halina przeczyta tek
Zmieni się górna g