Zatrudnieni nie są zadowoleni z decyzji rządu

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Osoby korzystające z usług Social Welfare są obecne w lepszej sytuacji od zatrudnionych na etatach, przynajmniej takie opinie znaleźć można w mediach społecznościowych i na forach dyskusyjnych w Irlandii.

Wiele osób, które są płatnikami PAYE, twierdzi, że rząd postąpił fatalnie w kwestii pomocy udzielanej w ramach działań kryzysowych, bo wsparcie skierował głównie do beneficjentów Social Welfare, pozostawiając pracowników bez żadnej pomocy. Wytyka się gabinetowi, iż jedynym właściwie wsparciem, z jakiego może skorzystać osoba pracująca, będzie dodatek do energii elektrycznej, bo do innych płatności raczej się już nie zakwalifikuje.

Niektóre ze stwierdzeń są nader jasne i pokazują, jak oszukane czują się osoby na etatach, a mówi się, że „jeżeli pracujesz, nic nie dostaniesz”.

Złość społeczna pracujących zaczęła się ujawniać w chwili, gdy pierwsze płatności podwojonych świadczeń socjalnych zaczęły wpływać na konta osób korzystających z pomocy państwa, ale co istotne, coraz więcej osób przejawia niechęć do takiej formy pomocy. Najwięcej krytycznych słów wypowiadanych jest pod adresem osób bezrobotnych, gdyż nie bez racji padają stwierdzenia, że pracę w Irlandii nadal można znaleźć, jednak trzeba tego chcieć. Postuluje się w internetowych opiniach, aby urzędnicy ds. wspierania zatrudnienia, wywarli większy wpływ na bezrobotnych, najczęściej wieloletnich, by ci zaczęli aktywnie poszukiwać pracy i przestali wykorzystywać luki prawne, więc przez lata przesiadywali na zasiłkach i pełnymi garściami czerpali z państwowych pieniędzy.

Jeden z płatników PAYE, czyli zatrudniony na etacie powiedział, że „jeśli pracujesz, nie dostajesz absolutnie nic za swoje problemy”, natomiast inny ujął to słowami, iż „lepiej byłoby od razu stać się bezrobotnym”, niż walczyć o przetrwanie za pieniądze z wypłaty.

Ogółem z państwowego wsparcia dochodów dla osób beneficjentów pomocy społecznej skorzysta ponad 1,4 mln osób, które otrzymają wielorakie wsparcie finansowe, w tym podwojone płatności w formie dodatków paliwowych, na dzieci, Christmas Bonus oraz innych na pokrycie rosnących kosztów utrzymania. Krytycy dodatków skierowanych do osób utrzymujących się z płatności przesyłanych przez Social Welfare dodają, że z większości z nich nie będą mogły skorzystać osoby na etatach, gdyż progi dochodowe, jakie kwalifikują do otrzymania dodatków, są wg nich zbyt niskie.

W wielu opiniach, jakie można znaleźć w internecie, pojawiają się też słowa, iż płatnicy PAYE, nie mają żadnych zarzutów wobec osób starszych, czyli emerytów, bo w tym przypadku proponują nawet podniesienie emerytury.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

Photo by Mufid Majnun on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Kto po Liz Truss?
Rząd nadal nie chce
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.