Rząd nadal nie chce zmienić polityki wobec uchodźców wojennych

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Sprawy w kraju zaczynają przybierać coraz gorszy obrót, bo w istotny sposób zaczęło brakować miejsc zakwaterowania dla ukraińskich uchodźców wojennych.

Uwagę na to zwracają już niektórzy dziennikarze z Irlandii, chociaż nie ci z wiodących dzienników.

Gabinet utrzymuje, że nie wprowadzi ograniczeń w przyjmowaniu uchodźców z Ukrainy, gdyż jak dodaje, „to postępowanie niemoralne”, ale zdaje się nie widzieć faktu, że nie ma już gdzie lokować uchodźców, a ci kolejny raz po przybyciu na wyspę, zmuszeni byli spędzić wiele godzin na lotnisku w Dublinie, by dać służbom czas na znalezienie im miejsc noclegowych.

Większość mieszkańców Irlandii wie, że miejsca, w których rozlokowuje się ukraińskich uchodźców, są już przepełnione, wciąż zajęte są przez nich kwatery studenckie, a i hotele oraz pensjonaty mają pełne obłożenie gośćmi z Ukrainy. W tym przypadku to dla niektórych dobrodziejstwo, gdyż pozwala przetrwać martwy sezon turystyczny, jednak właściciele prywatnych pensjonatów zaczęli się obawiać, że nie uda się przenieść uchodźców do innych miejsc, przed rozpoczęciem kolejnego sezonu i ci pozostaną w nich na dłużej.

Dziennikarze The Liberal w swoich tekstach podkreślają, że problem nie dotyczy wyłącznie uchodźców z Ukrainy, bo tak samo dzieje się w przypadku obywateli innych państw, którzy chcą w Irlandii skorzystać ze statusu uchodźcy i ubiegają się o azyl na wyspie.

Obecnie Irlandia przyjęła już 58 000 ukraińskich uchodźców wojennych, a ich liczba, chociaż powoli, stale wzrasta, więc ważne jest, by kraj zaczął się zastanawiać, jaką ilość może jeszcze przyjąć? Ważne jest, a na to też zwraca uwagę dziennik The Liberal, że w rządzie nikt nie przejmuje się całą sytuacją i realizuje wyłącznie obietnice przyjmowania uchodźców, a i nie ma planu, jak poradzić sobie z ich większą ilością.

Jedyną kwestią, jaka zajmuje w tym zakresie gabinet, to poszukiwanie miejsc zakwaterowania dla uchodźców, czyli wynajmowania wszelkiego typu obiektów od hal sportowych oraz parafialnych i magazynów po domy wakacyjne, by upchnąć w nich uchodźców.

Bardzo wolno realizowany jest też, a krytykowany przez część społeczeństwa program budowy domów modułowych dla uchodźców wojennych z Ukrainy, więc i tym sposobem nie uda się rozwiązać problemu ich zakwaterowania.

W opiniach internautów widać już teraz, co wcześniej sygnalizowaliśmy, diametralną zmianę nastrojów, bo uchodźcy z Ukrainy, traktowani są, jak osoby, które korzystają z przywilejów socjalnych na wyspie, jakich odmawia się wielu osobom pracującym na etatach.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

Photo by Vasyl Dizhak on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Zatrudnieni nie są
Już 70% rodziców z
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.