Wykonanie podstawowych izolacji poddaszy zajmie 100 lat

Rzecznik Sinn Féin ds. działań na rzecz klimatu Darren O’Rourke wezwał ministra Eamona Ryana do nadania priorytetu pilnej dostawie podstawowych izolacji poddaszy i ścian na dużą skalę, aby pomóc ludziom zaoszczędzić na rachunkach za energię, zmniejszyć straty ciepła i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla.

Komentarze pojawiły się po ujawnieniu danych, które otrzymał, pokazując, że 500 000 domów mogłoby skorzystać na lepszej izolacji poddasza, ale mniej niż 5000 domów zostało docieplonych w latach 2020 i 2021.

Poseł z Meath East powiedział:

– Dom traci średnio 20-30% ciepła przez dach i ściany zewnętrzne, jeśli nie są odpowiednio izolowane. Izolacja poddasza i ścian to prosty i szybki środek, który może pomóc w zmniejszeniu strat ciepła z domu, obniżeniu rachunków za energię i zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla. Niestety liczba ukończonych płytkich modernizacji spadła w ciągu ostatniej dekady. W 2011 roku, nawet w szczytowym momencie kryzysu gospodarczego, wykonano 51 577 dociepleń poddaszy. W latach 2020 i 2021 liczba ta spadła poniżej 5 tys. rocznie. W tym tempie ukończenie 500 000 domów, które skorzystałyby z dodatkowej izolacji poddasza, zajmie 100 lat, jak wskazuje SEAI. To szalona sytuacja i dowód na to, że rządowy plan modernizacji nie jest odpowiedni do celu. To wymaga remontu. Gdyby firma Fine Gael utrzymała liczbę dociepleń poddaszy na poziomie z 2011 r. w momencie przejęcia władzy, wszystkie domy wymagające takich prac zostałyby już ukończone, co pomogłoby zaoszczędzić gospodarstwom domowym znaczne kwoty na rachunkach za ogrzewanie w czasie obecnego kryzysu energetycznego. Minister Ryan musi teraz nadać priorytet tym płytkim modernizacjom, ponieważ dane pokazują, że jego program głębokiej modernizacji nie przynosi rezultatów, a w tym roku w ramach nowego programu One Stop Shop ukończono zaledwie 89 głębokich modernizacji. Sinn Féin uważa, że ​​przyspieszenie wdrażania izolacji poddaszy i ścian jest teraz właściwym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę tragiczną sytuację energetyczną, z jaką wiele osób zmaga się tej zimy. Jest to wezwanie powtórzone przez Radę Doradczą ds. Zmian Klimatu, Friends of the Earth Ireland i inne. W ramach tego planu powinny znaleźć się dotacje 100% na docieplenie poddasza i ścian oraz odciążenie administracyjne gospodarstw domowych. Minister Ryan powinien działać natychmiast.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

Photo by Greg Rosenke on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: