Nie będzie brakować gazu

Gas Network Ireland uważa, że tej zimy, nie będzie przerw w dostawach gazu, co wynika z raportu „Winter Outlook”, jaki został przygotowany.

Irlandzka sieć gazowa ma być przygotowana na podaż, jaka spodziewana jest w najbliższych miesiącach, ale i sprostać ma popytowi oraz możliwościom przesyłowym, co zaspokoi wszelkie potrzeby klientów indywidualnych oraz odbiorców przemysłowych. W raporcie uwzględniono parametry dla wyjątkowo chłodnej zimy, a te w Irlandii pojawiają się bardzo rzadko, więc statystycznie raz na 50 lat.

Gas Network Ireland prognozuje, że 21% gazu w irlandzkiej sieci pochodzić będzie z pola gazowego Corrib, natomiast 79% z Wielkiej Brytanii i docierać tu będzie magistralą gazową, która ułożona jest na dnie Morza Celtyckiego.

Brytyjski gaz, jaki pojawia się obecnie w Irlandii, a i dostarczany będzie w przyszłości, wydobywany jest w Norwegii, a przesyłany podmorskimi gazociągami do naszego wschodniego sąsiada. Brytyjczycy zapowiedzieli niedawno, co było zmianą wcześniejszego stanowiska, iż mogą być bardzo elastyczni w zakresie dostaw gazu do Irlandii, na co pozwolą nowe kontrakty, a te pojawiły się w efekcie wojny na Ukrainie.

Maurice Power – menedżer ds. sieci w Gas Networks Ireland powiedział:

Chociaż istnieje podwyższone ryzyko zakłóceń ze względu na niepewność wynikającą z wojny na Ukrainie, nie przewidujemy żadnych zakłóceń w dostawach gazu tej zimy. Obecnie wystarczająca jest ilość dostaw gazu i przepustowość sieci, aby zaspokoić oczekiwane potrzeby państwa. W Gas Networks Ireland mamy solidne i sprawdzone procedury zarządzania niedoborem dostaw gazu. Aktywnie współpracujemy też z Departamentem Środowiska, Klimatu i Komunikacji oraz Komisją ds. Regulacji Usług Komunalnych – organem odpowiedzialnym za bezpieczeństwo dostaw energii w Irlandii, aby zminimalizować ryzyko zakłóceń dostaw.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo by Sugarman Joe on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Dentyści nie chcą
Wykonanie podstawowy