Dentyści nie chcą pacjentów z kartami medycznymi

Program kart medycznych umożliwia dostęp, również do darmowej opieki stomatologicznej, jednak coraz mniej dentystów przyjmować chce takich pacjentów.

Od grudnia 2020 roku ilość gabinetów stomatologicznych, które ubiegają się o refundację zabiegów i innych usług dentystycznych wykonanych na podstawie Medical Card, spadła w kraju o 25%, co wskazuje, że posiadacze kart medycznych, mają utrudniony dostęp do dentystów i ogólnie pojmowanych usług stomatologicznych.

Problemem w tym przypadku jest rentowność, więc stomatolodzy zauważają, że nie opłaca się im leczyć pacjentów, gdyż HSE nie porywa pełnych kosztów ich leczenia oraz innych usług związanych z kosztami zabiegów wykonywanych na osobach z kartami medycznymi.

To jednak nie zbiło z tropu ministra zdrowia Stephena Donnelly, który już na początku tego roku zapowiadał, a następnie wprowadził rozszerzony program korzystania z kart medycznych, co wtłoczyło do systemu kolejne setki tysięcy osób.

Widoczne było to również w gabinetach stomatologicznych, ale na pacjentów z nowymi kartami medycznymi czekała niemiła niespodzianka, bo lekarze odmawiali przyjęcia ich pod swoją opiekę. Podawano też powody, a tymi były najczęściej duża ilość wcześniej zapisanych osób, które na stałe korzystają z gabinetu.

W reakcji na takie zachowania dentystów minister Donnelly zapowiedział, iż system płatności za usługi stomatologiczne zostanie zmieniony i lekarze za świadczone usługi otrzymają kwoty wyższe, niż wynika to z obecnego cennika. Minister zdrowia zapowiedział też szeroki przegląd programu, a i kontrolę rentowności usług stomatologicznych.

Nie zmienia to jednak faktu, że osoby z kartami medycznymi, wciąż będą miały problemy, aby skorzystać z usług stomatologów, bo tych w kraju po prostu brakuje, a i nie zapowiada się, żeby w najbliższym czasie, zwiększyła się w Irlandii ilość gabinetów dentystycznych.

O dostosowaniu systemu płatności do obecnych warunków mówią zarówno połowie opozycji, jak np. David Cullinane z Sinn Féin, ale i Irlandzkie Stowarzyszenie Stomatologiczne, które otwarcie stwierdziło, iż należy podnieść kwoty refundacji wypłacane stomatologom świadczącym usługi na karty medyczne.

Bogdan Feręc

Źr: IPA Media

Photo by lafayett zapata montero on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: