Wciąż marnujemy zbyt dużo jedzenia

Owoce należą do żywności najczęściej wyrzucanej przez gospodarstwa domowe, a trzy pierwsze pozycje zajmują banany, jabłka i truskawki.

SuperValu przeprowadziło badanie dotyczące marnowania żywności w Irlandii, a z tego możemy się dowiedzieć, że ok. 94% gospodarstw domowych wyrzuca jedzenie, chociaż 82% z badanych niepokoi się, że w ich gospodarstwach domowych tak się dzieje. Oprócz wymienionych już bananów, jabłek i truskawek najczęściej wyrzucanymi produktami spożywczymi są sałata, marchew, oraz ziemniaki, a badanie przeprowadzone zostało w ramach kampanii SuperValu Take Local Action, Make Global Impact.

Ankietę można przystawić również do opracowania Agencji Ochrony Środowiska, a to wskazuje, że w Irlandii każdego roku wyrzuca się 753 000 ton odpadów żywnościowych, które produkowane są przez gospodarstwa domowe. W przeliczeniu na mieszkańca daje to 44 kg takich odpadów na osobę, co z kolei da stratę w wysokości ok. 700 € rocznie.

Jako przyczyny marnowania żywności podano ich psucie, ale też zakończenie terminu przydatności do spożycia, ale też zbyt dużą ilość, jaka jest kupowana. Do tego wszystkiego dołączono informację, iż tylko 52% gospodarstw domowych w kraju ma plan posiłków, który stosowany jest przy tygodniowych zakupach, a 32% regularnie wykorzystuje pozostałości jedzenia w swoich gospodarstwach domowych.

Szef ds. zrównoważonego rozwoju w Musgrave Group – właściciela marki Super Valu Owen Keogh powiedział:

– Badania pokazują, że ludzie chcą wprowadzać zmiany, ale czasami nie wiedzą, od czego zacząć.

Z danych, jakie zebrało SuperValu, wynika również, że część mieszkańców kraju, nie wie, w jaki sposób poddać recyklingowi pewne przedmioty, a ¾ badanych w takich przypadkach wyrzuca je do pojemników ogólnych. 1/3 kupujących regularnie czyta etykiety na opakowaniu, aby dowiedzieć się, jak je zutylizować.

Każdego roku odpady domowe stanowią ponad 14 milionów ton z ogólnej ilości wytwarzanej przez kraj, a 80% ankietowanych deklaruje, że chciałoby ograniczyć marnowanie żywności. Z badań wynika też, że ​​gdyby przeciętne gospodarstwo domowe ograniczyło marnowanie żywności o 50%, skutkowałoby to redukcją emisji gazów cieplarnianych o 37,4 kg na osobę rocznie, co oznaczałoby ekwiwalent usunięcia 16 000 samochodów.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Raul Gonzalez Escobar on Unsplash

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Polish FM says it's
Ambasador Sochańska