W kraju spada wartość eksportu

Nowe dane Central Statistics Office pokazują, że eksport towarów w kwietniu spadł o prawie 2 procent, co nie jest dobrą informacją dla Irlandii.

Wartość eksportu w pierwszych 4 miesiącach roku w porównaniu z analogicznym okresem w 2022 roku obniżyła się o 5%, a w porównaniu z marcem tego roku w kwietniu wartość eksportu obniżyła się o 1,9%, czyli 300 mln €, wynosząc w obrocie łącznym 16,3 mld €.  

Inaczej się ma sytuacja w zakresie towarów importowanych, a tych wartość między pierwszym a trzecim miesiącem roku podniosła się o 11% do 46,3 mld €. Natomiast w kwietniu wartość importu do Irlandii podniosła się o 9,5% w porównaniu z marcem, a w miesiąc na wyspę trafiły towary o wartości 12,1 mld €.

Import z Wielkiej Brytanii spadł w kwietniu o 9% do 1,9 mld euro w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku, przy czym największy spadek dotyczył importu paliw mineralnych, smarów i materiałów pokrewnych, który spadł o 43%. Eksport do Wielkiej Brytanii spadł o 22% do 1,2 mld euro w okresie 12 miesięcy.

Komentując dane CSO, dyrektor ds. podatków w Grant Thornton Ireland Janette Maxwell powiedziała:

– Ciekawe jest obserwowanie, jak Brexit nadal odgrywa znaczącą rolę w stosunkach handlowych między Irlandią a Wielką Brytanią, gdy weźmiemy pod uwagę, że import z Wielkiej Brytanii do Irlandii spadł o 9% do 1,9 mld euro w kwietniu 2023 r. w porównaniu z kwietniem 2022 r., oraz eksport z Irlandii do Wielkiej Brytanii spadł o 22% do 1,2 mld euro w kwietniu 2023 r. w stosunku do kwietnia 2022 r.

W kwietniu br. eksport towarów z Irlandii do UE odpowiadał za 43% wartości obrotów w tym zakresie, z czego ponad 2 123 mln € trafiło do Belgii, 1 388 mln € do Holandii, a 1 020 mln € do Niemiec. Stany Zjednoczone były głównym krajem docelowym spoza UE, na który przypadało 28% całkowitego eksportu w ciągu miesiąca.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo by Ian Taylor on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Musi być drogo, że
Ceny paliw podniosł