Varadkar musi poczekać na swoją kolej

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Zmiany, jakie nastąpić mają w grudniu tego roku, a są efektem umowy koalicyjnej, zostaną zmodyfikowane, więc nie będą raczej cieszyć Leo Varadkara.

Z koalicyjnych ustaleń do niedawna wynikało, że 15 grudnia 2022 roku nastąpi niewielka rekonstrukcja gabinetu, a główną zmianą miała być ta na stanowisku premiera. Wtedy właśnie premiera Micheála Martina zastąpić miał na stanowisku aktualny wicepremier Leo Varadkar, natomiast szef Fianna Fáil, stanie się automatycznie gabinetowym zastępcą lidera Fine Gael.

Będą też inne zmiany, bo Departament Finansów obejmie Michael McGrath, a Paschal Donohoe obejmie resort wydatków oraz reform, a zamiana funkcji i stanowisk obserwowana będzie również w innych ministerstwach.

Obecnie trwają jednak rozmowy, aby przesunąć termin zmian na rządowych stanowiskach i mówi się, że opóźnienie wyniesie „kilka dni”. Problem polega jednak na tym, iż termin zmiany na stanowiskach rządowych zbiegł się z datą, jaką wyznaczyła na swoje posiedzenie Rada Europejska, więc zmiana premierów musiałaby dokonać się w Brukseli.

Wiemy też, że udział w szczycie Rady Europejskiej potwierdził już urzędujący taoiseach Micheál Martin, więc w Departamencie Premiera uznano, że nie będzie to raczej odpowiednia chwila na takie roszady.

Dlatego przedstawiciele najwyższego szczebla w rządzie stwierdzili, iż należy się w tej kwestii porozumieć, aby nie doszło do żadnych zakłóceń w pracach gabinetu, a i nie było zaskakującej zmiany stanowisk i to na oficjalnym unijnym szczycie.

Źródła rządowe w wypowiedzi dla Sunday Independent podają:

– Nie jest praktyczne ani uczciwe prosić go (Martina) lub oczekiwać, że zrezygnuje wcześniej, więc ustalimy nową datę. Nikt się nie pokłóci o kilka dni.

Dodaje się również, że Bruksela szykuje drobną niespodziankę dla ustępującego premiera Republiki Irlandii, więc oficjalne pożegnanie, z czego należałoby zrezygnować, jeżeli Martin ustąpiłby wcześniej lub zmiana na stanowisku odbywałaby się w trakcie szczytu. Będzie to uroczystość podobna do tej, jaką przygotowano dla ustępującego na początku października premiera Włoch Mario Draghiego.

Ceremonia w Brukseli będzie też okazją dla Micheála Martina, który oficjalnie przedstawi swojego następcę, chociaż Leo Varadkar jest tam bardzo dobrze znany.

Aktualnie nie można jeszcze podać daty rekonstrukcji gabinetu i zmiany na najwyższych rządowych stanowiskach, ale wspomina się, że prawdopodobnie będzie to jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia.

Bogdan Feręc

Źr: Newstalk/Independent

Zdj: Creative Commons Attribution 2.0 European People’s Party

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Zbigniew Kuźmiuk: K
Ostatnie 2,5 roku za
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.