Uchodźcy z Ukrainy będą mieszkać w namiotach

Już od jakiegoś czasu ambasada Ukrainy informuje na swoich stronach, że Irlandia nie radzi sobie z ilością uchodźców wojennych i w zasadzie nie może zaoferować pomocy dla uciekających przed wojną.

Ambasada Ukrainy ostrzegała również swoich obywateli na Ukrainie, ale i z innych państw, które je goszczą, aby rozważyli, czy przyjazd na wyspę jest niezbędny, więc osoby przebywające w bezpiecznym miejscu, powinny w nim pozostać.

Kryzys związany z uchodźczą falą nie skończył się jednak i rząd Republiki Irlandii usilnie próbował, a i robi to nadal, znaleźć miejsca zakwaterowania dla Ukraińców, jednak napotyka wiele problemów. Z pomocy w ramach rządowego wsparcia w kwestii mieszkaniowej wycofują się hotelarze, ale i zwykli mieszkańcy kraju, a na domiar tego wszystkiego, opróżniane są mieszkania w akademikach, w których przebywać mają studenci, o czym mówił minister ds. szkolnictwa wyższego Simon Harris.

Problem jest również w zakresie budowy domów modułowych, bo ich montaż przebiega wolniej, niż zakładano, a i jest ich zbyt mało, żeby pomieścić wszystkich potrzebujących.

Uznano więc, że jedynym rozwiązaniem będzie ustawianie namiotowych wiosek dla uchodźców wojennych z Ukrainy, gdzie czekać mają do zakończenia działań wojennych, a przed powrotem do swojej ojczyzny.

Jak podkreśla się w oficjalnym komunikacie, uchodźcy korzystający z tymczasowej pomocy państwa, przenoszeni będą do zakwaterowania w namiotach, a to one stanowić mają obecnie podstawę źródła zakwaterowania.

Z oburzeniem na tę decyzję zareagowała część polityków, ale i organizacji pomagającym Ukraińcom w Irlandii, jednak rząd nie ugiął się pod naporem apeli i realizować będzie nakreślony plan przekwaterowania do namiotów.

W dotychczasowych miejscach zakwaterowania zostać będą mogły osoby w wyjątkowej sytuacji, więc najczęściej starsze, z małymi dziećmi oraz chore, ale reszta przeniesiona zostanie do namiotowych punktów zakwaterowania.

W swojej wypowiedzi rzecznik Departamentu Równości i Integracji powiedział, że miasteczka namiotowe mają być wykorzystywane krótkoterminowo, do czasu znalezienia innych możliwości zakwaterowania.

*

Kiedyś już to powiedziałem, że Irlandia umie radzić sobie z niektórymi problemami doskonale, więc i ten zaczęła rozwiązywać w typowy dla siebie sposób. Zniechęcanie jest tu odpowiednim słowem, bo wieść o mieszkaniach w namiotach, rozejdzie się po Europie lotem błyskawicy, a są już pierwsze sygnały, że tak się dzieje. Na niektórych facebookowych stronach dla Ukraińców w Europie, pojawiają się informacje, że Irlandia przyjmuje uchodźców wojennych, ale oferuje im mieszkania w wieloosobowych namiotach. To nie podoba się uchodźcom z Ukrainy przebywającym w Irlandii, a i komentarze pochodzące z innych państw nie są pochlebne, chociaż skutek może być odpowiedni, by ograniczyć napływ uchodźców wojennych na Zieloną Wyspę.

Bogdan Feręc

Źr. RTE

Fot. CC BY-SA 3.0 Joe Mabel

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Garda skontrolowała
Ryanair poprawił wy