Ubezpieczyciele komunikacyjni oskarżeni o spekulacje

Komunikacyjne firmy ubezpieczeniowe niezależnie od uwarunkowań rynkowych zarabiają, a ich dochody rosną zawsze i można powiedzieć, że nigdy nie spadają.

W ostatnich pięciu latach zysk operacyjny działających na irlandzkim rynku firm ubezpieczających pojazdy wyniósł 730 mln €, natomiast w roku ubiegłym było to 176 mln €, a przedsiębiorstwa w 2021 roku zyskały z powodu zmian, jakie wprowadzone zostały przez rząd i jego reformy rynku ubezpieczeniowego. W raporcie wykazano również, że klienci ubezpieczycieli komunikacyjnych, czerpią niewielkie zyski z tytułu obniżki składek, więc zyski są, ale prawie wyłącznie po jednej stronie.

Ubezpieczyciele twierdzą, że koszt średniej składki samochodowej spadł w zeszłym roku o 2 procent do 607 euro w porównaniu z poprzednim rokiem, co ma być wyjaśnieniem, jakie złożono w komentarzu do raportu Banku Centralnego Irlandii.

W tym samym opracowaniu BCI mówi się, że ubezpieczyciele, brokerzy oraz prawnicy, z tytułu szeroko pojętych ubezpieczeń komunikacyjnych, wciąż czerpią ogromne zyski, a branża trzyma się nadzwyczaj dobrze i nie notuje żadnych potknięć finansowych. Jednocześnie w ocenie BCI widać też wzrost marży zysku operacyjnego, którą mierzy rentowność firm ubezpieczeniowych. W ciągu ostatnich 12 lat marża zysku brutto ubezpieczycieli komunikacyjnych w kraju wyniosła średnio 4 proc., ale w ciągu ostatnich pięciu lat o 11 procent, powiedział Bank Centralny.

Co ciekawe, w roku ubiegłym średni koszt likwidacji szkód w przeliczeniu na polisę był o 20 proc. niższy niż w 2019 roku, chociaż sama ilość likwidacji szkód wzrosła. To z kolei oznacza, że firmy ubezpieczeniowe z rynku komunikacyjnego, straciły jeden z ważnych argumentów, a powtarzały do znudzenia, że to koszt odszkodowań ma wpływ na wysokość składek komunikacyjnych. Jak się jednak okazuje, obniżki składek komunikacyjnych nie można się spodziewać, nawet gdy wysokość odszkodowań spada, co może prowadzić do wniosku, iż firmy z sektora ubezpieczeń komunikacyjnych, nic nie robią sobie z klientów, a ukierunkowane są na zysk.

W latach 2020 – 2021 koszt roszczeń w przeliczeniu na jedną polisę spadł o 19%, jak dodaje Bank Centralny.

Raport stał się też podstawą do bardzo ostrych sądów, jakich wyrazicielem stał się Peter Boland z Alliance for Insurance Reform, a oskarżył cały sektor ubezpieczeń komunikacyjnych o spekulacje.

Dyrektor Peter Boland:

– Pomiędzy ogromnym zyskiem operacyjnym uzyskiwanym ze składek ubezpieczeń komunikacyjnych a stanowczą odmową przeniesienia korzyści z reform na posiadaczy polis od odpowiedzialności cywilnej, trudno nie zakwalifikować obecnych zachowań ubezpieczycieli, jako spekulacji kosztem ubezpieczających i państwa.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Anders Nord on Unsplash

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS: