Irlandia ma nadzieję na organizację Euro 2028

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

To jednak wymagać będzie sporych inwestycji, ale rząd w Dublinie spodziewa się, że uda się zebrać fundusze na ten cel i wraz z Wielką Brytanią, Irlandia stanie się współorganizatorem Euro 2028.

Mecze miałyby odbywać się w Croke Park, ale to wymagać będzie dużej modernizacji, o czym poinformują dzisiaj gabinet ministrowie Jack Chambers i Catherine Martin. Rząd jest jednak przekonany, iż oferta uzyska poparcie UEFA, a konkurować ma z Irlandią i Wielką Brytanią tylko Turcja, więc panuje opinia, iż wszystko przebiegnie po myśli Londynu oraz Dublina, więc to wyspiarze będą gościć drużyny biorące udział w Euro 2028.

Mecze odbywać się będą w dwóch miejscach, czyli właśnie w Croke Park, gdzie potrzeba znacznie większych nakładów finansowych, by obiekt został odpowiednio przygotowany, ale też na stadionie Aviva, a ten obiekt ma już większość infrastruktury, a i zostanie doposażony na Finał Ligi Europy 2024, więc i późniejsze koszty będą niższe. Aviva Stadium miał być gospodarzem Euro 2020 i dlatego już wcześniej poczyniono pewne inwestycje, ale ze względu na pandemię, mecze zostały odwołane, chociaż infrastruktura pozostała.


Wszelkie prace modernizacyjne stadionów, ale też stworzenie stref kibica, organizacja meczów, koszty ochrony, w tym policyjnej opłacane są z budżetów państw organizatorów, więc z kieszeni podatnika.

Rząd uważa, że to wydarzenie może być doskonałą promocją Irlandii, a i spodziewa się, że przybędzie do kraju wielu fanów piłki nożnej, a poniesione koszty zwrócą się z nawiązką i trafią do budżetu w postaci podatków, jakie pojawią się ze sprzedaży biletów, najmu pokoi hotelowych, usług gastronomicznych i ogólnej większej ilości turystów w Irlandii.

Termin, w jakim Irlandia i Wielka Brytania muszą złożyć ofertę organizowania Euro 2028, upływa jutro.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Adrian Curiel on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Warsaw and Kyiv join
Ubezpieczyciele komu
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.