Twój landlord otrzyma ulgę podatkową. Ty też

Plan rządu od samego początku, czyli od chwili jego pojawienia wydaje się kontrowersyjny, ale wg gabinetu, może przynieść sporo korzyści.

Jak mówi się obecnie, landlord będzie mógł ubiegać się o ulgę podatkową za wynajmowany lokal, o ile spełni jeden podstawowy warunek. Tym natomiast stać się ma podpisanie z najemcą umowy długoterminowej, która zabezpieczy lokatora przed utratą mieszkania. Ważne jest również, że ulga obowiązywać będzie w całym okresie objętym umową, a wypłacana, aby cały system był monitorowany każdego miesiąca.

O tym rozwiązaniu poinformował minister mieszkalnictwa Darragh O’Brien i jak zaznaczył, iż będzie domagać się specjalnych środków budżetowych na ten cel.

Co więcej, planuje się też inne rozwiązanie, aby to najemca korzystał z pomocy państwa, więc on otrzymywał wsparcie w postaci ulgi, która mogłaby zostać wykorzystana na pokrycie części czynszu. Baza kredytowa miałaby zostać przystosowana do potrzeb każdego gospodarstwa domowego, a pomoc przyznawana ze względu na wysokość czynszu oraz zarobków.

Wracając do samych właścicieli wynajmowanych domów i mieszkań, będą oni musieli spełnić jeszcze jeden istotny warunek, żeby ubiegać się o ulgę, więc najemca, musi otrzymać od wynajmującego umowę prawną, a nie jak dzieje się to w wielu przypadkach teraz, umowa jest ustna. W przepisach znaleźć się ma rozwiązanie, w którym landlord zobowiązywać się będzie do najmu lokatorskiego w okresie pięciu lub dziesięciu lat, co stosowane jest w wielu państwach europejskich, ale ta kwestia nadal stanowi punkt konsultacji, więc nie jest pewne, czy zapis w tej formie w ogóle się pojawi.

Wsparcie dla lokatorów przyznawane będzie wszystkim tym, którzy lwią część swoich zarobków przeznaczają na opłaty za wynajem, a jak podkreśla organizacja Threshold, w Irlandii jest coraz więcej osób, które połowę swoich zarobków muszą przeznaczyć na czynsz.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS: