„To już jest koniec, nie ma co kryć, jesteśmy wolni, nie ma już nic”

To słowa z piosenki zespołu Elektryczne Gitary, ale odnoszą się do decyzji WHO, która oficjalnie zakończyła pandemię Covid-19.

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że Covid-19, nie jest już zagrożeniem dla świata, a tego nie ocenia się już na poziomie globalnym, jak i regionalnym. Zaznaczono jednak, iż lokalnie mogą występować ogniska koronawirusa, jednak nie będą już raczej uznawane za epidemie, a najwyżej oceniane, jako pojedyncze wzrosty zachorowań.

Oznacza to, że wszelkie ograniczenia z tytułu Covid-19 powinny być zniesione, nigdzie nie trzeba nosić masek, używać środków ochrony osobistej, ale co ważne, można je stosować.

Można też powiedzieć, iż pod względem epidemiologicznym, wróciliśmy do okresu sprzed 2020 roku, czyli normalności, o ile nie liczyć innych czynników, jakie po covidzie zaczęły nam towarzyszyć.

Większość państw na świecie już wcześniej wycofała się ze stosowania środków ochrony, jakie wprowadzane były na czas pandemii, w tym całkiem niedawno zrobiła to Irlandia, ale nie taki jest zamysł koncernów farmaceutycznych.

Te natomiast wciąż nalegają, aby używać środków ochrony osobistej, przez niektórych nazywanych środkami przymusu bezpośredniego, w tym na stosowanie maseczek i szczepionek przeciwko nowym wariantom Covid-19. Mają być one szczególnie niebezpieczne, choć w ostatnim okresie, po zakażeniu koronawirusem, umiera mniej osób, niż w wypadkach drogowych, o czym mówią statystyki.

Koncerny farmaceutyczne chcą również, aby covidowe szczepionki dostępne były w aptekach przez cały rok, co ma dać możliwość korzystania z tych preparatów.

W tym kierunku nie chcą iść natomiast rządy krajowe, a jak informują o tym gabinety Polski oraz Irlandii, nie będą już kontraktować nowych dostaw covidowych szczepionek, ale nie zabronią tego firmom sprzedającym preparaty medyczne.

Decyzja WHO pojawiła się w chwili, gdy większość społeczeństw zapomniała już o maseczkach, szczepionkach oraz ograniczeniach i od wielu miesięcy żyje tak, „jakby miało nie być jutra”.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

Photo by Pam Menegakis on Unsplash

Udostępnij:
ZNAJDŹ NAS:
Świadczenia socjaln
Minister odrzuca osk