Szczur w chłodni i muchy na parapecie

W maju FSAI wydał aż dziewięć nakazów przerwania prowadzenia działalności w zakresie obrotu artykułami spożywczymi, gdyż w firmach tych odnaleziono wiele nieprawidłowości.

Irlandzki Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności wydał dwa nakazy zamknięcia, ponieważ podczas kontroli odnaleziono ślady obecności gryzoni. Dotyczyły one stacji benzynowej w miejscowości Cobh i baru szybkiej obsługi w Youghal. Na stacji Applegreen w Tiknock w Cobh odnaleziono w nieużywanej chłodni martwego szczura, a część spożywcza zamknięta była od 13 do 17 maja. FSAI wydało zgodę na ponowne uruchomienie po przeprowadzonej kontroli sprawdzającej.

W raporcie inspektora FSAI napisano m.in.:

– Odchody gryzoni znaleziono na półkach i pod zlewem stołówki pracowniczej, która jest połączona z pomieszczeniem magazynu żywności. Odchody gryzoni znaleziono pod białą zamrażarką skrzyniową w pomieszczeniu magazynowym.

W restauracji Istanbul Bite – dania na wynos na Upper Cork Hill w Youghal stwierdzono „duże nagromadzenie odchodów gryzoni”, a było to w części technicznej restauracji. Nakaz zamknięcia obiektu wydano 22 maja i do tej pory zakład jest nieczynny.

Zakaz prowadzenia sprzedaży wydano też Johnson Best Food – dania na wynos, znajdującej się w Dublinie, a powodem stał się brak przestrzegania zasad dotyczących kontroli temperatury, rozmrażania urządzeń chłodniczych oraz ogólnego braku higieny. Zakaz wydany został 29 maja i wciąż obowiązuje. Dodatkowo inspektorzy FSAI odkryli, że ryż, jaki został ugotowany rano, przez cztery godziny stał w garnku i miał temperaturę 48,9 stopnia Celsjusza, a powinien być przechowywany w warunkach chłodniczych.

Dublin Pizza Company na Aungier Street z Dublina 2 nieczynna była przez trzy dni, kiedy odkryto tam brudne i popękane płytki na podłodze, a pajęczyny i martwe owady na parapetach. Podobnie było w Mizzoni’s Pizza w Glasnevin, Dublin 9, gdzie nie przestrzegano podstawowych zasad bezpieczeństwa żywności, ale też odnaleziono kilkudniowy bród, a personel nie był przeszkolony w zakresie zasad obchodzenia się z jedzeniem. Nakaz zamknięcia wydano 23 maja, a został zniesiony 4 czerwca.

D1 Cafe and Bakery przy Dorset Street w Dublinie 1 otrzymało 2 maja nakaz zamknięcia, który nie został jeszcze uchylony, po tym, jak stwierdzono, że jeden zlew używany był do mycia brudnego sprzętu i przygotowywania posiłków. Nie zachowano również łańcucha chłodniczego kawiarni, obejmującej produkty takie jak sałatki, sosy, mleko, masło, ciasta, natomiast mięso przechowywane było w temperaturze od 6,6°C do 18,6°C.

Bogdan Feręc

Źr. FSAI

Photo by slyfox photography on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Rośnie sprzedaż no
Nowy system emerytal