Rośnie sprzedaż nowych samochodów, ale nie elektrycznych

Central Statistics Office poinformował o sprzedaży samochodów w Irlandii, a z badań wynika, że w pierwszych pięciu miesiącach roku poprawiono wyniki.

W maju sprzedaż aut nowych podniosła się ogółem o 7%, chociaż spadła tych z silnikami elektrycznymi. Wzrost sprzedaży o 23% zanotowano w przypadku wszystkich samochodów napędzanych silnikami wysokoprężnymi, więc zasilanymi olejem napędowym, a w tym samym okresie roku ubiegłego ich sprzedaż podniosła się o 22%.

Jednak porównując analogiczny okres pięciu miesięcy rok do roku, sprzedaż samochodów z napędem diesla podniosła się o 15%.

W ubiegłym miesiącu o 49% w porównaniu do maja 2023 roku wzrosła ogólna sprzedaż aut hybrydowych i elektrycznych. Jednak w przypadku samochodów z napędem elektrycznym, zanotowano spadek rejestracji o 20% w ujęciu maj do maja.

Widać też ożywienie na rynku aut używanych i ich sprzedaż podniosła się w maju w ujęciu rocznym o 27%.

Statystyk w Wydziale Transportu CSO Damien Lenihan powiedział:

W pierwszych pięciu miesiącach 2024 r. zarejestrowanych było 6945 używanych (importowanych) prywatnych samochodów z silnikiem diesla w porównaniu z 7087 w tym samym okresie 2023 r., co oznacza ogólny spadek o 2%. Całkowita liczba używanych pojazdów, które uzyskały licencję w pierwszych pięciu miesiącach 2024 r., wzrosła o 22% w porównaniu z tym samym okresem 2023 r.

Najpopularniejszą marką samochodów, jakie sprzedawane były w Irlandii, stał się Volkswagen, a następnie Toyota, Skoda, Hyundai i Dacia. Wymienione marki stanowiły o 49 proc. całej sprzedaży samochodów w maju tego roku.

Bogdan Feręc

Źr. CSO

Photo by Joshua Koblin on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Irlandzka bańka nie
Szczur w chłodni i