Szczepionki Covid-19 są „bezpieczne i skuteczne”

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Irlandzki Urząd Regulacji Produktów Zdrowotnych (HPRA) stwierdził, że szczepionki Covid-19, są „bezpieczne i skuteczne”, a uznano tak, po wstępnym praw słuchaniu w sprawie śmierci 14-latka, który zmarł trzy tygodnie po szczepieniu preparatem przygotowanym przez firmę Pfizer.

HPRA twierdzi, że żadna z przyczyn śmierci, nie ma przesłanek, by uznana została, jako dowód w sprawie, co m.in. spowodowało odroczenie śledztwa na miesiąc, by przeprowadzić kolejne analizy i zebrać dodatkowe dane.

Podczas rozprawy poinformowano, że nastolatek zaszczepiony został 20 sierpnia 2021 roku, a jego stan zdrowia od tego czasu zaczął się pogarszać i pojawiła się reakcja niepożądana oraz / lub „znacząca zmiana w jego stanie zdrowia”. Podczas rozprawy padło też stwierdzenie, iż śmierć Josepha McGinty wywołała w kraju „poważne zaniepokojenie społeczne”, a koroner stwierdził, iż wymaga to „poważnego dochodzenia w sprawie szczepionki, skutków szczepionki, a także wpływu szczepionki na Josepha McGinty”.

Chłopiec pierwszy raz trafił do szpitala w nocy 1 września, gdzie był hospitalizowany, by następnie otrzymać wypis, a kolejne wizyty szpitalne odbywały się 8 września i 13 września, kiedy zmarł.

Podczas ostatniej rozprawy rodzina chłopca poprosiła o przyznanie jej pomocy prawnej i odroczenie sprawy do 20 grudnia, kiedy odczytane mają być dowody zebrane w tej sprawie.

W związku z procesem zapytano rzeczniczkę HPRA o bezpieczeństwo covidowych szczepionek, a odpowiedziała:

– Europejska Agencja Leków (EMA) wraz z siecią krajowych organów regulacyjnych w całej Unii Europejskiej bardzo dokładnie monitoruje bezpieczeństwo szczepionek. Dopuszczone szczepionki są bezpieczne i skuteczne oraz spełniają naukowe standardy EMA w zakresie bezpieczeństwa, skuteczności i jakości. Chociaż nie wszyscy tego doświadczają, szczepionki Covid-19 mają pewne skutki uboczne, z których zdecydowana większość ma charakter łagodny do umiarkowanego. Od października 2022 r. w UE i EOG podano prawie 926 milionów dawek szczepionek. Bezpieczeństwo szczepionek Covid-19 jest stale monitorowane i oceniane, w tym przez komitet bezpieczeństwa EMA, Komitet ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC), którego HPRA jest członkiem. Zgłoszenia podejrzewanych działań niepożądanych są dokładnie analizowane. Jednak pojedyncze przypadki rzadko wystarczają, aby potwierdzić, że szczepionka wywołała określony skutek. Zgłaszane zdarzenia mogą mieć charakter przypadkowy. Ważne jest, aby całość danych ze wszystkich źródeł, w tym z badań klinicznych i epidemiologicznych oraz literatury, była traktowana, jako część ciągłego monitorowania bezpieczeństwa, aby zapewnić wyciąganie wniosków opartych na dowodach.

Rzeczniczka HPRA podkreśliła, iż najnowsze aktualizacje dotyczące szczepionek, a pochodzą z 10 listopada, świadczą, że szczepionki przeciwko Covid-19 potwierdziły swoją skuteczność na całym świecie i są korzystne z punktu wiedzenia zachowania zdrowia publicznego.

Rzeczniczka firmy Pfizer powiedziała natomiast:

– Bardzo poważnie traktujemy zdarzenia niepożądane, które są potencjalnie związane z naszą szczepionką Covid-19 BNT162b2. Ściśle monitorujemy wszystkie takie zdarzenia i zbieramy odpowiednie informacje, aby dzielić się nimi z globalnymi organami regulacyjnymi. Należy zauważyć, że poważne zdarzenia niepożądane, które są związane ze szczepionką, niestety prawdopodobnie wystąpią z podobną częstością, jak w populacji ogólnej. Dzięki miliardom dawek szczepionki Pfizer-BioNTech Covid-19 podawanych na całym świecie profil korzyści i ryzyka naszej szczepionki pozostaje pozytywny dla wszystkich zatwierdzonych wskazań i grup wiekowych.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Braňo on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Czy Dublin Airport s
Inwestycje w Irlandi
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.