Inwestycje w Irlandii osłabną

Dzisiaj przed Komisją ds. Przedsiębiorczości, Handlu i Zatrudnienia Oireachtas pojawią się przedstawiciele IDA Ireland, czyli organu, który zajmuje się m.in. promocją inwestycji w Irlandii.

Posłowie i senatorowie dowiedzą się dzisiaj, że IDA przewiduje dalszy napływ inwestycji do kraju, jednak będzie widoczne znaczne zmniejszenie ilości nowych inwestorów, przynajmniej w pierwszych miesiącach 2023 roku. Przed Komisją pojawią się też członkowie Technology Ireland, a ci przedstawią sytuację w sektorze i poinformują o swoich prognozach na niedaleką przyszłość.

Pełniąca obowiązki dyrektora generalnego IDA Ireland Mary Buckley powiedziała wcześniej, co znajdzie się też w jej wystąpieniu wstępnym przed Komisją:

– Niezależnie od obecnych wyzwań i niepewności w środowisku globalnym, firmy będące klientami IDA są generalnie optymistycznie nastawione do perspektyw dla swoich biznesów i widzimy dobrą prognozę na pierwszą połowę 2023 r., choć nieco słabszą niż w pierwszej połowie 2022 r. Kiedy dochodzi do zwolnień, jak widzieliśmy w niektórych znanych globalnych firmach technologicznych w ostatnich tygodniach, w pierwszej kolejności martwimy się o tych, którzy tracą pracę. Współpracując z kolegami z całego systemu rządowego i z naszym dużym portfelem międzynarodowych firm, IDA zrobi wszystko, co w naszej mocy, aby dopasować tych pracowników do szerokich możliwości zatrudnienia, które wciąż istnieją w całej gospodarce. Firmy, które ogłosiły likwidację miejsc pracy, będą nadal działać w Irlandii, wiele z nich na znaczną skalę.

W podobnych słowach wypowiedzieć mają się przedstawiciele Technology Ireland, jednego z oddziałów IBEC, a przed Komisją stwierdzą, iż sytuacja się pogorszy, ale widzą dobre perspektywy. Podczas przesłuchania z ust dyrektor Technology Ireland Uny Fitzpatrick mają paść następujące słowa:

– Chociaż wiadomości z ostatnich tygodni dotyczące zwolnień w niewielkiej liczbie firm są rozczarowujące i głęboko niepokojące dla osób, których to dotyczy, w tym kraju nadal istnieje duże zapotrzebowanie na talenty technologiczne, w szczególności w naszych rodzimych firmach technologicznych, którym trudno było zatrudnić w tempo w ciągu ostatnich dwóch lat.

Przed dzisiejszym posiedzeniem Komisji jej przewodnicząca Cathaoirleach Maurice Quinlivan powiedziała, iż jest zadowolona, że będzie możliwość przedyskutowania ważnych z punktu widzenia kraju spraw w zakresie inwestycji i rozwoju technologicznego, a także kwestii zatrudnienia.

Cathaoirleach Maurice Quinlivan:

– Podczas gdy Irlandia pozostaje sercem przemysłu technologicznego w Europie i jest miejscem prowadzenia działalności gospodarczej, międzynarodowe firmy muszą pamiętać o swoich obowiązkach prawnych dotyczących zwolnień grupowych i muszą przestrzegać irlandzkiego prawa pracy.

Było to odniesienie do globalnych firm technologicznych, które zapowiedziały zwolnienia w Irlandii, a zdarzyło się, że informowały swoich pracowników o rozwiązaniu z nimi umów, bez zachowania standardów obowiązujących w kraju.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Alexandre Debiève on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Szczepionki Covid-19
Garda ostrzega przed