Szczepienia dodatkowe powinny rozpocząć się już teraz

Około 96 procent mieszkańców Irlandii otrzymało dwie dawki szczepionki, ale wskaźnik przyjęcia pierwszej dawki przypominającej wynosi tylko 72 procent.

To z kolei wskazuje, jak mówią eksperci ds. zdrowia publicznego, że w społeczeństwie spadło już przekonanie, iż dawki przypominające, są dobrą metodą na ochronę przed nawrotem dużej ilości zachorowań i ciężkich postaci Covid-19. Eksperci dodają, iż dysponują danymi, że ludzie, przestali wykazywać wolę szczepień dodatkowych, o ile nie należą do grupy podwyższonego ryzyka.

Stwierdzono również, a ta opinia przesłana została rządowi, że szczepienia przypominające, dla wszystkich grup społecznych, powinny dostępne być już teraz, aby powstrzymać jesienną i zimową falę covidowych zachorowań. O ile tak się nie stanie, w najbliższych miesiącach lecznictwo zamknięte w Irlandii, ponownie może mieć problemy radzeniem sobie z ilością pacjentów.

Mówi się też, że do wzrostu zakażeń koronawirusem, dołączyć mogą zachorowania na grypę, więc ten sezon może być bardzo ciężki pod względem ilości osób chorych.

Minister zdrowia Stephen Donnelly ogłosił w sobotę, że zaakceptował nowe zalecenia Narodowego Komitetu Doradczego ds. Szczepień (NIAC), w tym propozycję podania trzeciej dawki przypominającej dla osób w wieku powyżej 65 lat, ale też osobom w wieku 50-64 lata oraz osobom w wieku powyżej 12 lat, które są zagrożone medycznie lub są pensjonariuszami placówek opieki długoterminowej.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Pracownicy mogą ocz
Plan reformy emerytu