Pracownicy mogą oczekiwać podwyżek

W raporcie, który opracował Bank of Ireland, a w badaniu Puls Gospodarczy pojawiła się informacja, że ponad połowa pracowników w Irlandii, może oczekiwać podwyżki płac w najbliższych 12 miesiącach.

Są jednak one jednak bardziej prawdopodobne dopiero w początkach przyszłego roku, ale nie wyklucza się ich w chwili, kiedy koszty życia zaczną rosnąć tej jesieni. Jak zaznacza się w opracowaniu, firmy w Irlandii planują podnieść swoim pracownikom wynagrodzenia o nieco ponad 4%, co nie pokryje wzrostów inflacyjnych, bo jak pamiętamy, najwyższa miesięczna stopa inflacji w kraju wyniosła do tej pory 9,6%.

44% pracowników spodziewa się natomiast, że podwyżki będą w okolicach 4%, jednak większość z tej grupy ma przekonanie, iż dostanie 3,5% podwyżki.

Wiele firm, które odpowiadało na pytania zawarte w ankiecie Bank of Ireland, stwierdziło, iż podwyżki płac są konieczne, aby utrzymać pracowników, z czego 1/3 reprezentuje branże usługowe, handlu detalicznego oraz budownictwo.

Co ważne, impulsem do podwyżek płac mogą być opinie pracowników, bo twierdzą oni, że bardzo łatwo jest teraz zmienić pracodawcę, więc jednym z istotnych punktów w chwili podjęcia decyzji o zmianie zatrudnienia, jest właśnie poziom zarobków.

Pracodawcy muszą mieć też na uwadze nastroje konsumentów, a wg tego badania, pięciu na sześciu ankietowanych konsumentów odpowiedziało, że ograniczają swoje zakupy podstawowe oraz duże, ale ograniczają też wydatki na zakupy, których nie można zaliczyć do grupy niezbędnych. Ograniczenia przez konsumentów wprowadzone zostały w związku z niepewną sytuacją gospodarczą w kraju, co pokazuje, iż społeczeństwo ma zły obraz zbliżających się miesięcy.

Ogółem Consumer Pulse Indeks obniżył się w ubiegłym miesiącu o kilka punktów do 43,4 punktu, więc najniższego poziomu w historii.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Czy Irlandia ma się
Szczepienia dodatkow