Czy Irlandia ma się zjednoczyć?

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

To jedno z pytań, z jakim do społeczeństwa zwróci się niebawem wyższa izba irlandzkiego parlamentu, a zapyta też, w jakim kierunku ma podążać?

Seanad przygotowuje obecnie serię pytań, jakie skierować ma do irlandzkiego społeczeństwa, by w chwili, gdy toczy się publiczna debata w zakresie zjednoczenia Irlandii, mieć wiedzę, jaką opinię mają w tej kwestii mieszkańcy. Zaplanowano też konsultacje społeczne, więc i one pomóc mają politykom w określeniu kierunków działań w sprawie zjednoczenia, co stanie się podstawą do opracowania nowej koncepcji funkcjonowania kraju.

Z całą pewnością można obecnie powiedzieć, iż podczas konsultacji, pojawią się przynajmniej dwa pytania, z czego pierwszym będzie to, czy Irlandia powinna się zjednoczyć, a kolejne, skierowane będzie bezpośrednio do ludzi młodych. W tej pierwszej sprawie ważne stanie się również, aby podkreślać istotę i ochronę Porozumienia Wielkopiątkowego, a to doprowadziło do zaprowadzenia pokoju na wyspie.

Seanad chciałby wiedzieć, w jaki sposób kształtowana ma być polityka państwa, by odpowiadała przyszłym pokoleniom, a jednocześnie, w jakim kierunku powinien iść kraj, by zyskiwać miano przyjaznego dla ludzi młodych i tym, który daje możliwości rozwoju.

W części konsultacyjnej przeznaczonej dla reprezentantów opinii publicznej Seanad prowadzić będzie wysłuchania reprezentantów społeczeństwa, ale i mieszkańcy Irlandii będą mieli możliwość wypowiedzenia się w kilku sprawach, a te dotyczyć mają m.in. mieszkalnictwa, edukacji i zmian klimatu, kultury, języka, różnorodności biologicznej, pojednania i subwencji dla Irlandii Północnej.

Proces konsultacyjny rozpocznie się tej jesieni, a reprezentanci grup społecznych, będą mogli pojawić się na trzech specjalnych posiedzeniach Seanad, gdzie wyrażą swoje opinie.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Jeszcze mniej osób
Pracownicy mogą ocz
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.