Sprzeciw rozwiąże się pieniędzmi

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Leo Varadkar znalazł rozwiązanie problemu blokowania inwestycji budowy domów modułowych dla uchodźców i lokowania ich w społecznościach.

Jak powiedział wicepremier Varadkar, chciałby utworzenia specjalnego funduszu, który skierowany zostanie bezpośrednio na inwestycje w lokalne społeczności, a miliony euro miałyby zasilić inwestycje w szkoły, transport publiczny, obiekty sportowe i rozwój lokalny. Fundusze skierowane miałyby być do gmin i hrabstw, które przyjmują uchodźców z Ukrainy, a wtedy uruchomione zostaną środki na poprawę i rozwój infrastruktury.

Sprawą Leo Varadkar zainteresował posłów swojej partii na spotkaniu, do jakiego doszło wczoraj późnym wieczorem, a i dodał, że kraj nie będzie stawiał barier w kwestii ilości przyjmowanych uchodźców wojennych, chociaż zmienią się nieco zasady ich pobytu. Wicepremier dodał, iż pomoc socjalna i mieszkaniowa zostanie ograniczona, ale nie stanie się to natychmiast i poprzedzona będzie innymi działaniami.

Jak mówił Leo Varadkar, jego intencją jest, aby domy modułowe, w których mieszkać mają uchodźcy z Ukrainy, budowane były w możliwie krótkim czasie, a i lokalizacje odpowiadały odpowiedniemu ich rozlokowaniu, co pozwoli na integrację z irlandzkim społeczeństwem. Rząd, co podkreślił wicepremier, rozważa również uruchomienie środków na modernizację nieużywanych już koszar wojskowych, ale też innych budynków, jakie są pod jego nadzorem i rozpoczęcie w nich prac modernizacyjnych, by można było zakwaterować tam uchodźców wojennych.

Varadkar mówił też posłom swojego ugrupowania, iż pomoc państwowa skierowana do ukraińskich uchodźców jest bezprecedensowa, a przyjęto już ich do kraju ponad 55 000 tysięcy, 12 000 uczęszcza do szkół, 10 000 podjęło zatrudnienie i płaci podatki, a do szkół wyższych trafiło nieco ponad 1000 studentów z Ukrainy.

Posłowie zgodzili się, że należy nadal wspierać uchodźców, a jednocześnie padły deklaracje, że gabinet może liczyć na poparcie parlamentarzystów.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media

Zdj: Creative Commons Attribution 2.0 MoneyConf

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Potrzebne są pilne
Od dzisiaj wyższe m
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.