Potrzebne są pilne działania na Północy

Premierzy Wielkiej Brytanii i Republiki Irlandii zgodzili się, że należy podjąć pilne działania, aby przywrócić władzę ustawodawczą i wykonawczą w Irlandii Północnej.

Wczorajsza wieczorna rozmowa premiera Rishi Sunaka z taoiseachem Micheálem Martinem, nazwana została przez szefa irlandzkiego gabinetu owocną, a ustalono, że problemy należy rozwiązywać na drodze negocjacyjnej. Rishi Sunak podkreślić miał, iż zależy mu na kompromisie negocjacyjnym, który ustabilizuje stosunki Wielkiej Brytanii z Unią Europejską, ale będzie też odpowiedzią na problemy, jakie zgłasza Irlandia Północna.

Potrzebę znalezienia rozwiązań politycznych zgłaszał również podczas rozmowy telefonicznej z Sunakiem premier Martin, a w jego ocenie można znaleźć punkty wspólne i zapobiec dalszemu blokowaniu przez Demokratyczną Partię Unionistów prac Zgromadzenia Stormont oraz przeciwdziałać brakowi rządu w Belfaście. Wg Martina, to działania DUP doprowadziły do zablokowania Stormont i wciąż stoją na drodze do utworzenia gabinetu w Irlandii Północnej, co z kolei wpływa na cały proces porozumienia Wielkiej Brytanii z Unią Europejską.

Premier Martin przypomniał też swojemu rozmówcy, że to DUP nie zgadza się na współpracę z decentralizowanymi instytucjami w Irlandii Północnej, zanim Londyn nie podejmie zdecydowanych działań w zakresie usunięcia wszystkich barier w kontaktach handlowych Północy z Wielką Brytanią, co oznacza, że DUP chce do końca bronić swoich postulatów i interesuje tę partię wyłączne porozumienie na jej warunkach.

W informacji, jaką na Twitterze zamieścił premier irlandzkiego rządu, czytamy:

– Dobra rozmowa z brytyjskim premierem @RishiSunak… Omówiono współpracę na Ukrainie i bieżące wydarzenia w NI. Uzgodniono znaczenie negocjacji UE-Wielka Brytania w celu znalezienia uzgodnionych rozwiązań w sprawie protokołu.

W komunikacie rządu rzecznik premiera stwierdził, iż obaj panowie zgodzili się w wielu kwestiach, a i deklarowali współpracę rządów w Londynie i Dublinie.

Rzecznik premiera dodał:

– Taoiseach pogratulował premierowi Sunakowi jego nominacji i oczekuje bliskiej współpracy obu rządów. Omawiali współpracę w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę. Obaj zgodzili się co do znaczenia zaangażowania w rozmowy UE-Wielka Brytania w znalezienie uzgodnionych rozwiązań problemów związanych z Protokołem z Irlandii Północnej i omówili bieżące wydarzenia w Irlandii Północnej. Taoiseach i premier potwierdzili swoje zaangażowanie w silne relacje brytyjsko-irlandzkie, czekali na wczesną okazję do spotkania.

W podobnych słowach wypowiada się rzeczniczka premiera Sunaka, a ta w oficjalnym komunikacie powiedziała:

– Przywódcy zgodzili się co do kluczowego znaczenia silnych relacji między Wielką Brytanią a Irlandią i wyrazili determinację, by w nadchodzących miesiącach budować je na tej przyjaźni. Premier z zadowoleniem przyjął nieustanne wsparcie Irlandii dla Ukrainy, a przywódcy zgodzili się, że w obliczu agresji (Władimira) Putina, jak ważna jest ciągła jedność międzynarodowa. Omawiając Protokół Irlandii Północnej, premier stwierdził, że jego preferencja pozostaje wynikiem negocjacji i ma nadzieję, że wszystkie strony podejdą do obecnych wyzwań z pragmatyzmem i dobrą wolą. Przywódcy zgodzili się co do pilnej potrzeby sprawnego działania wykonawczego w Irlandii Północnej. Obaj zobowiązali się do kontynuowania dyskusji w nadchodzących tygodniach i miesiącach.

Z nowym premierem Wielkiej Brytanii rozmawiała również przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która na Twitterze napisała:

– Bardzo dobry telefon z brytyjskim premierem @RishiSunak. (UE i Wielka Brytania) są partnerami strategicznymi. Nie możemy się doczekać pracy nad kluczowymi kwestiami, takimi jak wojna Rosji z Ukrainą i zmiany klimatyczne. I o znalezieniu wspólnych rozwiązań w ramach (Irlandii Północnej) Protokołu w sprawie IE/NI, które zapewnią stabilność i przewidywalność.

Bogdan Feręc

Źr: PA Media/Twitter

Zdj: Open Government License 3 HM Treasury

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ukraine will eventua
Sprzeciw rozwiąże