Sklepy spożywcze online triumfują

Jak podaje grupa badawcza Kantar, wzrost cen artykułów spożywczych wyniósł w Irlandii 13,4%, a klienci chronić się przed wysokimi kosztami ich zakupów, przenoszą się do sieci, co pozwala na pewne oszczędności.

Sklepy spożywcze w ostatnich 12 tygodniach zanotowały znaczny wzrost dochodów, przede wszystkim ze względu na rosnące ceny, co wygenerowało dodatkowy dochód w kwocie 115 mln €. Ogólna sprzedaż artykułów spożywczych w Irlandii podniosła się w miesiąc do 30 października o 5%, ale wzrost wiąże się z wyższymi kosztami zakupy artykułów spożywczych, bo średnie ceny podniosły się w tym okresie o 8,5%.

Emer Healy z Kantar mówi:

Przy inflacji wynoszącej 13,4 punktu procentowego w październiku średni roczny rachunek za artykuły spożywcze wzrośnie z 7019 euro do 7960 euro – co oznacza wzrost o 941 euro rocznie, jeśli konsumenci nie zmienią tego, co kupują i gdzie robią zakupy. Na poziomie koszyka jest to dodatkowe 3,80 euro oprócz kosztu przeciętnej wyprawy na zakupy, który obecnie wynosi 28,20 euro. Średnio rodziny dodają jedną dodatkową podróż miesięcznie i widzimy wzrost o 9 procent w przypadku tych mniejszych podróży, w których wydaje się mniej niż 30 euro.

Gospodarstwa domowe obniżyły ilość zakupów przekraczających 150 € o 4%, więc częściej decydują się teraz na zakupy mniejsze, ale nieco częściej, co pozwala na odpowiednie gospodarowanie zasobami finansowymi. Część kupujących zmieniała też swoje dawniejsze nawyki i zamiast kupować w lokalnym sklepie, przeniosła się na zakupy w formie online. To z kolei pozwala na wprowadzenie oszczędności w podróżach, więc daje nam wzrost zakupów dokonywanych drogą elektroniczną w wysokości 13,1%, a nowi klienci wygenerowali dochody sklepów na poziomie 2,4 mln € i to tylko w zakresie zakupów spożywczych. Oznacza to ogólny wzrost roczny o 4%.

Prawie połowę ogólnych zakupów spożywczych stanowią obecnie artykuły sprzedawane pod markami własnymi sklepów i nie widać spowolnienia tej formy zakupów, natomiast ogólna kwota wydana na produkty marek własnych wyniosła w październiku dodatkowe 112 mln €.

Jak zauważa w swoim opracowaniu Kantar, nie widać jeszcze wśród klientów zainteresowania produktami świątecznymi, a klienci dokonywać ich będą w ocenie ekspertów z tej pracowni dopiero w ostatnich tygodniach przed Bożym Narodzeniem. Mówi się również, że to za przyczyną wysokich kosztów, jakie ponoszone będą przez gospodarstwa domowe na zimowe oświetlenie i ogrzanie domów, a dopiero po opłaceniu tych rachunków, pozostała kwota przeznaczona zostanie na organizację świąt.

Najpopularniejszą irlandzką siecią spożywczą jest ponownie Dunnes Store z udziałem w rynku na poziomie 23,1%, ale i rosną w siłę dyskonty spożywcze, bo Lidl ma już 13,1% udziału w rynku artykułów spożywczych, natomiast Aldi 12,7%.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by nrd on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Spowolnienie w irlan
Uchodźcy pójdą do