Uchodźcy pójdą do seminarium

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Rząd przyjął już do kraju ponad 62 000 uchodźców wojennych z Ukrainy, o czym powiedziała schodząca gwiazda irlandzkiego gabinetu – Micheál Martin.

Obecnie rząd usilnie stara się znaleźć miejsca zakwaterowania dla uchodźców z Ukrainy, ale próbuje też, co zapowiadał już wcześniej i co miało się stać najdalej w październiku, uwolnić mieszkania studenckie oraz inne, które blokują dostęp do ich najmu przez stałych mieszkańców wyspy.

W gabinecie pojawiła się teraz koncepcja, że część ukraińskich uchodźców, można zakwaterować w starym budynku seminarium w Dublinie.

Seminarium Clonliffe College w Drumcondra, stać się ma miejscem zamieszkania dla 600 uchodźców, a zakwaterowane mają być tam rodziny z dziećmi i rodziny bezdzietne.

Niestety przeprowadzka nie odbędzie się zbyt szybko, bo budynek wymaga istotnych napraw, więc i czasu na jego dostosowanie do potrzeb mieszkańców.

Ocenia się, że koszt, jaki poniesie z tego tytułu Skarb Państwa, więc podatnicy, będzie bardzo wysoki i to pomimo tego, że w budynek już wcześniej zainwestowano dwa miliony euro. Sam budynek pochodzi z XIX wieku, a prace modernizacyjne trwają w nim od kilku miesięcy.

Gabinet jest przekonany, iż to doskonałe rozwiązanie, bo po pierwsze uwolni setki miejsc zakwaterowania Ukraińców w Dublinie, ale też z innych miast, a po drugie wypełni zobowiązanie złożone wobec mieszkańców kraju. W Irlandii wciąż trwają poszukiwania i ocena techniczna budynków, jakie podobne są staremu seminarium w Drumcondra, bo to one mają stać się docelowymi miejscami zakwaterowania uchodźców z Ukrainy.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

Zdj: Millmount Avenue, Drumcondra CC BY-SA 2.0  Eric Jones

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Sklepy spożywcze on
Coś jest na rzeczy?
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.