Spowolnienie w irlandzkim budownictwie jest faktem

Z analiz BNP Paribas Ireland wiemy, że sektor budowlany istotnie zwalnia, ale jednocześnie zapewnia, że do końca roku odda do użytku 28 000 izb mieszkalnych.

Z danych przekazanych przez francuski bank wynika również, że produkcja mieszkaniowa w Irlandii spadała w czterech z ostatnich pięciu miesięcy, a wydaje się, iż ta tendencja zostanie utrzymana jeszcze przez jakiś czas. O ile większy spadek aktywności budowlanej notuje się w zakresie inwestycji mieszkaniowych, to całkiem dobrze trzyma się jeszcze sektor lokali komercyjnych oraz inżynierii lądowej, chociaż i tu widać, że ilość inwestycji się zmniejsza.

Niestety dane z działu budownictwa mieszkaniowego nie są dobre dla rządu, a ten wyznaczył sobie plan budowlany na ten rok w wysokości 35 000 izb mieszkalnych, więc założenia nie będą zrealizowane i opozycja ponownie będzie miała wiele do powiedzenia w tej sprawie, głównie z powodu niezrealizowanych obietnic gabinetu i ministra mieszkalnictwa. Oczywiście w tym zakresie rząd będzie miał kilka argumentów, a i będzie mógł odpierać oskarżenia o nieudolność, bo dane BNP Paribas nie obejmują mieszkań studenckich oraz remontowanych, jakie zostały przejęte przez władze państwowe, więc to może być kołem ratunkowym dla ministra Darragha O’Briena.

Analitycy z BNP Paribas spodziewają się jednak, że wyraźne spowolnienie budowlane obserwowane będzie w Irlandii w roku przyszłym, co stanie się koszmarem rządu, a po przejęciu fotela szefa gabinetu przez Leo Varadkara, to on będzie musiał tłumaczyć się ze znacznego spadku ilości dostarczonych na rynek mieszkań.

Aktywność budowlana w Republice spadła w ubiegłym miesiącu do 47,4 punktu z 50,2 we wrześniu, więc i ten indeks pokazuje, iż sektor wyraźnie wstrzymuje inwestycje, a i zwalnia tempo robót, co jest potwierdzeniem trendu z ostatnich pięciu miesięcy.

Sektor budowlany, niezależnie od obecnych wskaźników, wciąż jest optymistycznie nastawiony, a wynika to z opinii, iż długoterminowy popyt na mieszkania zostanie utrzymany. Mówi się też, że raczej mało prawdopodobne jest obniżenie marż, więc obniżka cen domów, bo to mogłoby spowolnić dostarczanie nowych jednostek mieszkalnych w niedalekiej przyszłości.

Wg PNB Paribas koszty produkcji domów w Irlandii rosły w szybkim tempie i nie powstrzymało ich nawet spowolnienie w sektorze, a wpływ na to zjawisko miały rosnące ceny materiałów i surowców używanych do produkcji budowlanej.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Brett Jordan on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Międzynarodowa kawi
Sklepy spożywcze on
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська