Sklepy i kawiarnie z obowiązkiem przyjmowania gotówki

Departament Finansów przygotowuje właśnie przepisy, które mówić będą o prawnym obowiązku przyjmowania gotówki przez placówki handlu detalicznego, co wynika z zasad, jakie wprowadzone będą w sektorze bankowym.

Właśnie banki doczekają się zmian o dostępne do gotówki, więc będą zobowiązane do zapewniania klientom rozsądnego do niej dostępu, a w konsekwencji tych przepisów powstaną nowe zasady dla sklepów, kawiarni, restauracji i innych placówek, które nie będą mogły w żaden sposób odmówić przyjęcia gotówki, ani nawet sugerować, iż wolą płatności bezgotówkowe.
Dla banków zmiany oznaczają wymóg utrzymywania odpowiedniej ilości bankomatów i ich ilość obliczana będzie ze względu na region, miasto lub miasteczko, a wszystko podlegać będzie kontroli Banku Centralnego.

Rada Ministrów zgodziła się już, aby Departament Finansów przygotował ustawę, ale i przepisy wykonawcze, ale pełne brzmienie ustawy zobaczymy dopiero w przyszłym roku, gdyż należy wszystko dostosować do obecnych przepisów i zasad o funkcjonowaniu bankowości w Irlandii.

Wcześniej z dużym niezadowoleniem na likwidację części bankomatów w kraju spoglądał minister finansów Paschal Donohoe, który krytycznie ocenił działania niektórych z nich, a i powiedział, iż niektóre osoby chcą i lubią korzystać z gotówki, więc tego prawa nikt im nie będzie odbierał.

Paschal Donohoe:

Ludzie lubią, a wręcz muszą korzystać z gotówki, a niekontrolowane zmiany wynikające z indywidualnych decyzji handlowych pozostawiają ich w tyle. To nie jest sprawiedliwe i może zaszkodzić włączeniu finansowemu.

Aktualnie banki oraz inne instytucje finansowe, ale i handlowcy w kraju proszeni są o utrzymanie dostępu do wpłat i wypłat gotówkowych, co będzie odzwierciedleniem stanu na grudzień tego roku, a w niedalekiej przyszłości pojawią się odpowiednie regulacje, więc wszystkie instytucje obracające pieniędzmi, będą musiały się do tego dostosować.

Paschal Donohoe:

– Rząd może zdecydować, że właściwe jest, aby w określonych obszarach – obywatele lub społeczności powyżej pewnego poziomu – mieli dostęp do możliwości wpłacania gotówki i możliwości wypłacania gotówki. Będziemy musieli rozważyć, czy jest to właściwe tutaj, w Irlandii, aby tak się stało, biorąc pod uwagę naszą gęstość zaludnienia i fakt, że mamy teraz bardziej skoncentrowany sektor bankowy niż rok temu.

To nie wszystkie zmiany, jakie są przygotowywane w prawie bankowym, bo oprócz minimalnej ilości bankomatów na danym terenie, określona zostanie też minimalna ilość placówek bankowych, jakie mają być dostępne dla klientów. Dodatkowo stworzone zostaną przepisy nakazujące przyjmowania gotówki wszelkim placówkom stacjonarnego i mobilnego handlu detalicznego, z wyłączeniem handlu online. Następnie przepisy będą modernizowane, by rozszerzyć je na inne sektory, co ma zostać zrealizowane w 2024 roku.

Decyzję i oświadczenie ministra Donohoe z dużą rezerwą przyjął szef Stowarzyszenia Irlandzkich Restauratorów Adrian Cummins, który stwierdził, że rząd nie powinien wpływać w żaden sposób na decyzje biznesowe poszczególnych firm. Może to wywołać nieprzewidziane konsekwencje i nie powinno się zmuszać do żadnych działań biznesowych oraz finansowych przedsiębiorstw, o ile nie są związane ze sferą podatkową.

Nieco inaczej podchodzi do tego dyrektor zarządzający Retail Excellence Duncan Graham, a powiedział, że decyzje o formach płatności powinny być podejmowane przez klientów i nie mogą być narzucane przez rząd lub detalistów.

Szef Convenience Stores and Newsagents Association Vincent Jennings mówi natomiast, że przyjmowanie gotówki powinno być „społecznym obowiązkiem”.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

Photo by Markus Spiske on Unsplash

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!
© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Uber ostrzega przed
Pracownicy żądają