Sinn Féin chce przyspieszonych wyborów

Rządowy plan mieszkaniowy upada – potrzebujemy wyborów powszechnych powiedział poseł Eoin Ó Broin.

Rzecznik Sinn Féin ds. mieszkalnictwa Eoin Ó Broin powiedział, że rządowy plan mieszkaniowy „zawodzi” i że „potrzebujemy wyborów powszechnych”.

Komentarze posła Ó Broina pojawiają się w pierwszą rocznicę planu mieszkaniowego ministra ds. mieszkalnictwa Darragha O’Briena.

Przedstawiciel partii z Dublina Mid-West powiedział:

– Mija pierwsza rocznica planu mieszkaniowego Darragha O’Briena. Jest on ministrem od ponad dwóch lat, a podczas jego kadencji kryzys mieszkaniowy nadal się pogłębiał. W ciągu ostatnich dwóch lat czynsze wzrosły o 15%, a ceny domów o 20%. Nowy czynsz w Dublinie wynosi teraz ponad 2000 euro miesięcznie. Całe pokolenie pozbawione jest prawa własności do domu. Liczba młodych ludzi zmuszonych do życia z rodzicami z powodu wysokich kosztów mieszkania jest obecnie na najwyższym poziomie, czyli 41%. Odkąd Darragh O’Brien zakończył zakaz eksmisji w kwietniu 2021 r., bezdomność wzrosła o 30%, a bezdomność emerytów wzrosła o 27%. Szokująco wzrosła też bezdomność dzieci o 43%. Jak to się dzieje, że w bogatym kraju, takim jak Irlandia, z dziesiątkami tysięcy wolnych nieruchomości, rząd nie może znaleźć domów dla emerytów i dzieci? Tymczasem dostarczanie mieszkań socjalnych i przystępnych cenowo nadal pozostaje w tyle za popytem. W rzeczywistości na podstawie danych przedstawionych przez ministra, widać wyraźnie, że rząd nie osiągnie swoich celów w zakresie mieszkań socjalnych i przystępnych cenowo trzeci rok z rzędu. Ten rząd nie może rozwiązać kryzysu mieszkaniowego. Jak mogli, biorąc pod uwagę, że oni i ich własne interesy spowodowały kryzys? Tylko zmiana rządu i radykalna zmiana polityki mieszkaniowej mogą zacząć niszczyć trzy dekady złej polityki mieszkaniowej Fianna Fáil i Fine Gael. Potrzebujemy rządu, który będzie dostarczał 20 000 domów publicznych rocznie, aby zaspokoić społeczne i niedrogie potrzeby mieszkaniowe. Rząd, który zabroni podwyżek czynszów dla wszystkich istniejących i nowych najemców oraz wprowadzi miesięczny czynsz z powrotem do kieszeni każdego prywatnego najemcy dzięki zwrotowi ulgi podatkowej. Rządu, który wprowadzi pakiet środków nadzwyczajnych, aby powstrzymać nieubłagany wzrost bezdomności. Rząd, który wyznaczy datę referendum w celu zagwarantowania prawa do mieszkania w Konstytucji. To są kluczowe polityki, które rząd kierowany przez Sinn Féin wprowadziłby, aby rozwiązać kryzys mieszkaniowy wywołany przez Fianna Fáil i Fine Gael. Rządowy plan mieszkaniowy zawodzi. Potrzebujemy wyborów powszechnych. 

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Kufel Guinnessa zdro
Potrzebne jest trzys