Kufel Guinnessa zdrożeje do 10 €

Ekonomiści snują prognozy na najbliższą przyszłość, a ich oceny nie są zbyt optymistyczne i prowadzą do wniosków, że droga Irlandia będzie jeszcze droższa.

Podano to na przykładzie jednego ze sztandarowych irlandzkich produktów, czyli Guinnessa, który już wkrótce w niektórych miejscach w kraju może osiągnąć cenę za pintę, czyli 568,26 ml, 10 €.

Powodem takiego wzrostu ceny irlandzkiego ciemnego piwa staną się ceny energii potrzebnej do ważenia tego napoju o niskiej zawartości alkoholu, ale i ceny paliw do samochodów i rosnące ceny składników, jakich używa się w procesie produkcji. Dodatkowo na cenę końcową złożą się koszty sprzedawców detalicznych, czyli barów, pubów i restauracji, więc to właśnie w tych miejscach cena Guinnessa może być bardzo wysoka.

Wyższe ceny Guinnessa możemy zobaczyć już w końcówce września, ale z całą pewnością stanie się tak w październiku tego roku.

Jak podaje Central Statistics Office, czyli Urząd Statystyczny Irlandii, obecnie średnia cena za półkwartowy kufel Guinnessa wynosi 5,13 €.

Do tego doliczyć należy aktualne wzrosty cen energii, ale i zapowiadane na październik oraz rosnące koszty utrzymania pracowników, co w konsekwencji może dać cenę za jeden kufel 10 €, a i nie jest wykluczone, że w końcówce zimy, cena nie będzie jeszcze wyższa.

Bogdan Feręc

Źr: The Liberal

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Ryanair przewiózł
Sinn Féin chce przy
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська