Są szanse na nową Irlandię pomimo ataku torysów/DUP na Porozumienie Wielkopiątkowe

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Przewodniczący Partii Narodowej Sinn Féin Declan Kearney oskarżył torysów i DUP o użycie kuli burzącej przeciwko Porozumieniu Wielkopiątkowemu i twierdzi, że nadszedł czas, aby rozpocząć przygotowania do zmiany konstytucji w Irlandii.

Na blogu dla An Phoblacht the South Antrim MLA napisał:

– Ponad 430 milionów funtów natychmiast dostępnych na walkę z presją kosztów utrzymania zostało zamrożone na koncie bankowym, ponieważ DUP sprzeciwia się przywróceniu północnego zarządzania, który upadł w lutym ubiegłego roku. Pozycja DUP jest lekkomyślna i nieodpowiedzialna. Ale jest to również głęboko szkodliwa dla podziału władzy i procesu politycznego. Nie ma dowodów na to, że DUP zobowiązuje się do właściwego podziału władzy, chyba że odbywa się to na warunkach DUP. Torysi osłaniają DUP, aby uruchomić instytucje z Północy do podziału władzy i Porozumienie Wielkopiątkowe jest pod ciągłym atakiem. W międzyczasie obecny rząd torysów w Londynie, a zdziałał w zeszłym tygodniu, w celu jednostronnego złamania prawa międzynarodowego, skutecznie niszcząc Protokół, a co za tym idzie, brytyjską umowę o wystąpieniu z UE. Torysi kryją DUP za kierowanie instytucjami podziału władzy na Północy; a stanowisko DUP zapewnia przykrywkę dla torysów w ich „zimnej wojnie” impasu z Europą. DUP, przy wsparciu torysów, nie tylko wetuje część pierwszą, instytucje podziału władzy GFA, ale już blokuje działanie drugiej części, Rady Ministerialnej Północ-Południe, od października 2021 r. Kiedy wszystkie te czynniki zostaną zebrane razem, nie można zaprzeczyć, że Porozumienie Wielkopiątkowe znajduje się pod bezprecedensowym i ciągłym atakiem. Zmienił się krajobraz polityczny i pojawiają się nowe niewyobrażalne możliwości dla nowej wspólnej Irlandii. Dni DUP i związkowych ekstremistów dyktujących warunki demokracji, podziału władzy lub wdrażania GFA już dawno się skończyły. W Irlandii pojawiają się niewyobrażalne wcześniej możliwości. Dokonuje się doniosła zmiana o skali i znaczeniu dla dziesięcioleci. Pejzaż polityczny zmienił się nieodwracalnie. Dotarliśmy do nowego historycznego momentu. Czas zacząć planować kolejną fazę procesu pokojowego i przygotować się na nową, wspólną i uzgodnioną Irlandię.

Pełna wypowiedź Declana Kearneya do przeczytania tutaj.

Opr: Bogdan Feręc

Źr: Sinn Fein

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Rząd i opozycja z u
Kryzys, który Cię

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!