Rząd zniesie licencję telewizyjną?

W najnowszych propozycjach budżetowych na przyszły rok pojawiło się rozwiązanie, aby okresowo zaprzestać pobierania opłat licencyjnych za używanie odbiorników telewizyjnych.

W propozycji są natomiast dwie możliwości, bo albo opłaty telewizyjne zniesione zostaną dla osób w wieku emerytalnym, albo dla wszystkich. Może być też tak, że rząd zdecyduje się pozostawić opłatę licencyjną w mocy, ale przyzna każdemu gospodarstwu domowemu pakiet pomocowy w kwocie 35 € miesięcznie, co pokrywać ma częściowo koszty utrzymania. Może być również tak, bo i to znalazło się na agendzie rządu, że przyznany zostanie pakiet pomocowy i licencja telewizyjna okresowo zawieszona.

Jeżeli gabinet zdecyduje się na najbardziej rozbudowany pakiet pomocowy, może on dotyczyć wyłącznie osób 70+, co też brane jest pod uwagę.

Gabinet twierdzi, że do ubiegania się o wsparcie uprawnionych będzie ponad 480 000 gospodarstw domowych, ale tylko jedna osoba z gospodarstwa, będzie mogła skorzystać z jednej formy pomocy.

Częściej mówi się jednak, że ta forma pomocy inflacyjnej przeznaczona ma być dla emerytów i osób powyżej 70 roku życia, natomiast mieszkańcy kraju aktywni zawodowo, otrzymają inne propozycje wsparcia w kryzysie.

Propozycji wciąż jest wiele, budżet nie może uwzględnić wszystkich, ale jak zaznacza Departament Finansów, każdy w tym kraju otrzyma jakąś formę wsparcia, chociaż raczej z wyłączeniem najlepiej zarabiających.

Rząd nie chce jednak iść w zbyt głęboko rozbudowane pakiety pomocowe dla gospodarstw domowych, przynajmniej w te, jakie zaproponowane zostały przez opozycję, a twierdzi, iż narazi to Skarb Państwa na potężne straty i pogłębi zadłużenie państwa.

Obecnie właściwie można już powiedzieć z pełnym przekonaniem, bo to akurat zostało uzgodnione, że podwojona zostanie kwota premii, jaką beneficjenci Social Welfare otrzymują w ramach Christmas Bonus. Cała reszta środków pomocowych, wciąż jest omawiana i należy traktować je, jako rozwiązania potencjalnie możliwe do realizacji w budżecie na 2023 rok.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Brakuje miejsc w szk
Kolejki po wyprawkę
EnglishGaeligePolskiУкраїнська
EnglishGaeligePolskiУкраїнська