Rząd opublikował cele redukcji emisji gazów cieplarnianych we wszystkich sektorach

Gabinet ustalił pułapy maksymalnych limitów emisji gazów cieplarnianych dla każdego sektora irlandzkiej gospodarki, które mają być zrealizowane do końca tej dekady.

Obejmują one m.in. 25 proc. cięcia emisji dla sektora rolnego, ale „będą też hojne zachęty finansowe [dla rolników] w zamian za dodatkowy pakiet finansowy w budżecie 2023”, co opublikowano w oświadczeniu rządu.

Sektorowe pułapy emisji do 2030 r. zostały również ustalone dla sektorów energii elektrycznej, transportu, budynków i przemysłu, natomiast cele redukcji w każdym obszarze wyglądają następującą:

  • Elektryczność: 75%
  • Transport: 50%
  • Budynki komercyjne i publiczne: 45%
  • Budynki mieszkalne: 40%
  • Przemysł: 35%
  • Rolnictwo: 25%
  • Inne, gazy, rafinacja ropy naftowej i odpady: 50%

Ponadto umowa zobowiązuje do zwiększenia zasobów energii słonecznej do podwojenia celu do 5500 MW, energetyki wiatrowej morskiej zwiększa do 7000 MW, wodoru dodatkowo o 2000 MW, agrokultury leśnej oraz fermentacji beztlenowej do 5,7 TWh biometanu.

Nowe plany klimatyczne zostały przedstawione na konferencji prasowej przez ministra rolnictwa Martina Heydona, ministra rolnictwa Charliego McConaloga, ministra środowiska Eamona Ryana i minister stanu ds. użytkowania gruntów i bioróżnorodności Pippy Hackett.

Minister Ryan powiedział, że jest zadowolony ze zobowiązań podjętych przez rząd i dodał, że skala zmian jest „nieporównywalna” do wcześniejszej.

Eamon Ryan:

– Cele, które zostały wyznaczone, będą wyzwaniem dla wszystkich sektorów, ale są również sprawiedliwe, odpowiednie, a co ważne, oparte na tym, co można osiągnąć. Uzgodniliśmy również dodatkowe zasoby i zobowiązania w celu zwiększenia skali oraz przyspieszenia naszych postępów w dziedzinie energii słonecznej, morskiej energii wiatrowej, fermentacji beztlenowej i agroleśnictwa. Wierzę, że z roku na rok wspólnie ograniczymy naszą ogólną emisję dwutlenku węgla w całej gospodarce. To nie tylko właściwa rzecz dla naszego środowiska i naszej planety; jest to również mądra inicjatywa dla naszej gospodarki i ochrona przed wysokimi kosztami paliw kopalnych. Nie możemy zwlekać.

Minister Rolnictwa stwierdził, że cel wyznaczony dla rolnictwa jest „trudny, ale ostatecznie możliwy do osiągnięcia”.

Charlie McConalogue:

– Jestem przekonany, że przełomy w obszarach takich jak dodatki paszowe zapewnią realne i możliwe do wdrożenia rozwiązania w ciągu najbliższych kilku lat, a dziś uznajemy kluczową rolę dekarbonizacji systemu energetycznego.

Bogdan Feręc

Źr/Zdj: RTE

© WSZYSTKIE MATERIAŁY NA STRONIE WYDAWCY „POLSKA-IE” CHRONIONE SĄ PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Sądny dzień na lot
Launch of the Heaney