Ryanair ukarany grzywną. Odwoła się od decyzji

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Irlandki przewoźnik uznał, że niesłusznie nałożono na niego grzywnę i zapowiedział, że odwoła się od tej decyzji, która godzi w jego interesy.

Jak powiedział dyrektor generalny Ryanair Michael O’Leary, powód grzywny jest „głupi”, a chodzi o podatek, jaki nałożył na wiele firm węgierski rząd. Gabinet Viktora Orbana nałożył w czerwcu „podatek od dodatkowych zysków” od branż, od energetyki po bankowość, co miało też wpływ na linie lotnicze, więc również na Ryanair.

Węgierski Urząd Ochrony Konsumentów nałożył karę w wysokości 300 milionów forintów (760 000 €) za decyzję Ryanaira o przerzuceniu kosztów podatku na swoich klientów, powiedziała minister sprawiedliwości Judit Varga we wczorajszym wpisie na Facebooku.

Podatek, jak zaznacza w swojej ocenie całej sytuacji Ryanair, wprowadzony został, aby poprawić stan węgierskiego budżetu, a ten, wykazywał poważne niedobory po decyzjach rządu Orbana i wydatkach z państwowej kasy, jakie poczyniono przed wyborami, co pozwoliło partii Viktora Orbana utrzymać się przy władzy. Dodatkowo węgierski rząd wprowadził szerokie dotacje energetyczne dla mieszkańców kraju, więc to również wpłynęło na stan finansów państwa, a koszty dla budżetu wzrosły niebotycznie. Dlatego gabinet Orbana zadecydował, iż podreperuje Skarb Państwa dodatkowym podatkiem od firm, co właśnie realizuje.

Szef Ryanair Michael O’Leary powiedział jednak, że nałożenie takiego podatku na linie lotnicze jest „niesamowite”, gdy wracają one do siebie po stratach spowodowanych pandemią Covid-19.

Pani Varga stwierdziła natomiast, że Ryanair nie jest w tym przypadku wyjątkowy, bo ​​Węgry uruchomią kroki prawne i nałożą grzywny we „wszystkich przypadkach”, w których firmy przenoszą opłatę na swoich klientów.

Irlandzki przewoźnik jest zdania, że grzywna nałożona na niego na Węgrzech była „bezpodstawna”, a Ryanair jest gotowy w razie potrzeby odwołać się od niej do sądów Unii Europejskiej, informuje linia lotnicza w oświadczeniu. Dodano też, że przewoźnik nie otrzymał jeszcze oficjalnego powiadomienia o nałożeniu kary.

Ciekawostką jest również, że po wprowadzeniu nowego podatku, budżet Węgier odnotował w lipcu zaskakującą nadwyżkę wpływów i są one znacznie wyższe od oczekiwanych.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
W Irlandii zaczyna b
Rośnie ilość wypo

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!