Rośnie ilość wypowiedzeń najmu

Sinn Féin żąda pilnego spotkania z ministrem mieszkalnictwa, a to przez raport Residential Tenancies Board, do którego wpłynęło znacznie więcej zawiadomień o wypowiedzeniach najmu lokali mieszkalnych.

Wg RTB ilość wypowiedzeń wydanych przez właścicieli domów i mieszkań najemcom, zgłoszona do tej instytucji wzrosła o 58 procent w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2022 r. w porównaniu z poprzednimi sześcioma miesiącami. Do tej pory doręczono 2913 wypowiedzeń, co w porównaniu do ostatnich sześciu miesięcy ubiegłego roku jest znacznym wzrostem, a ówcześnie było ich 1845.

Około 55 procent wypowiedzeń dotyczyło sprzedaży mieszkania, chociaż nie jest do końca pewne, czy transakcje były lub będą zrealizowane.

Rzecznik Sinn Féin ds. mieszkalnictwa Eoin Ó Broin wezwał ministra ds. mieszkalnictwa z Fianna Fáil Darragha O’Briena do zwołania pilnego spotkania w sprawie kryzysu najmu w związku ze wzrostem liczby właścicieli, którzy zdecydowali się opuścić rynek najmu. Jak podkreślał poseł Sinn Féin, zakaz eksmisji w okresie pandemii Covid-19 w zeszłym roku obniżył liczbę wypowiedzeń. Jednak moratorium na eksmisję zostało zniesione w kwietniu 2021 r. i od tego czasu liczba ta znacznie wzrosła. Liczba wypowiedzeń w pierwszym kwartale 2021 r. wyniosła 352, ale w drugim wzrosła już do 841. Dane przekazane zostały posłowi Ó Broinowi przez Zarząd ds. Najmu Mieszkaniowego (RTB), a poseł powiedział, że są „bardzo niepokojące i wymagają pilnych działań. Liczba zawiadomień o rezygnacji gwałtownie wzrosła w ostatnich miesiącach, co spowoduje dramatyczną eskalację eksmisji w najbliższej przyszłości. Minister mieszkalnictwa musi zwołać pilne spotkanie, aby zająć się tym wyraźnym kryzysem w sektorze najmu”.

Eoin Ó Broin dodał, że w spotkaniu powinno uczestniczyć też RTB, ale i organizacje reprezentujące najemców i właścicieli oraz rzeczników opozycji ds. mieszkalnictwa.

Podobnego zdania są mniejsze partie opozycyjne i one również przyłączają się do wniosku Sinn Féin, więc wydaje się, że minister O’Brien, będzie zmuszony do spotkania z posłami.

Jeszcze gorzej sprawę widzi dyrektor naczelny Threshold John McCafferty, który uważa, że Irlandia stoi w obliczu „nawały eksmisji”, co może doprowadzić do wysokiego wzrostu ilości osób bezdomnych.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Ryanair ukarany grzy
WizzAir wznowi loty