W Irlandii zaczyna brakować wody

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Już w 60 miejscach w Irlandii ujawniły się problemy w zaopatrzeniu w wodę, a wszystko przez brak opadów i wysokie temperatury.

Irish Water uważa, że wody zaczyna brakować w kraju na takim poziomie, iż konieczne stało się wprowadzenie ograniczeń w jej zużyciu, więc niższe ciśnienie i okresowe wyłączenia w porze nocnej, obowiązują już na 13 obszarach. Kolejne miejsca wzięto pod ścisły nadzór i w najbliższych dniach, o ile nie pojawi się deszcz, ograniczenia będą wprowadzone i tam, o czym informują wodociągowcy.

Na terenie całego kraju ograniczenia w dostawach wody mogą być wprowadzone natomiast w czasie najbliższych dwóch tygodni, a dziać się tak będzie, jeżeli sytuacja hydrologiczna w kraju, nie ulegnie poprawie.

Niestety meteorolodzy nie mają dobrych informacji dla Irish Water, bo uważają, że po pierwsze stoimy w obliczu kilkudniowej fali upałów, a i po niej, nie należy spodziewać się znaczących opadów deszczu, które mogłyby uzupełnić niedobory wody w zbiornikach magazynujących.

Większość obszarów z problemami w zaopatrzeniu w wodę znajduje się w środkowej części kraju oraz na południowym wschodzie, ale zaniepokojenie budzą również niektóre części zachodniego i północno-zachodniego wybrzeża, gdzie duża liczba turystów zwiększyła popyt na wodę. Irish Water podkreśla, że nie ma teraz przerw w dostawach wody do dużych ośrodków miejskich i rejonów turystycznych, bo ograniczenia dotyczą głównie prowincji i małych miasteczek. Jak dodaje Irlandzka Woda, w różnych rejonach Irlandii sytuacja może różnić się od siebie i np. są rejony, gdzie ilość opadów spadła poniżej 65 procent typowej dla tego okresu, ale są też takie, gdzie wynosi 75% standardowej, więc w tych przypadkach nie mówi się jeszcze o zagrożeniu, a o problemach.

W Irlandii nadal nie ma odpowiedniej ilości zbiorników, które mogłyby zmagazynować wodę na okresy suszy, a zdecydowana większość wody pitnej pochodzi z rzek i jezior, w których stan znacznie się obniżył. Niższy jest też obecnie poziom wód gruntowych, więc i podziemne źródła poboru wody zaczynają wykazywać niedobory, co też niepokoi wodociągowców.

Irish Water prosi odbiorców wody, a by racjonalnie jej używali, co pomoże przetrwać krajowi do chwili, kiedy nad wyspą pojawi się deszcz, a większych opadów należy oczekiwać dopiero we wrześniu.

Bogdan Feręc

Źr: Independent

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Nie wszyscy doczekaj
Ryanair ukarany grzy

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!

Irlandzka trasa koncertowa Dory Goli: Galway - 13 kwietnia, Clare - 27 kwietnia, Wicklow - 18 maja, Limerick - 31 maja.

Bilety są już dostępne na stronach internetowych Monroe's Galway, Port Duggans, The Whale Theatre, Upstairs at Dolan's i przy wejściach. Zapraszamy!!!