Rośnie presja na rząd, aby przywrócił zakaz eksmisji

Ostatnie dane RTB o wzroście ilości dostarczonych wypowiedzeń najmu niepokoją organizacje, które pomagają osobom bezdomnym i zagrożonym bezdomnością, ale też polityków opozycji.

Dodatkowo na całą sytuację wpływa fakt, że większość dostarczonych wypowiedzeń najmu dotyczy nieruchomości, które mają być sprzedane, więc wskazuje to również, że rynek najmu prywatnego znacznie się skurczy. W konsekwencji mieszkań i domów przeznaczonych na wynajem będzie jeszcze mniej, czyli kryzys mieszkaniowy najmu wyłącznie się pogłębi.

Przeciwnikami ponownego wprowadzenia zakazu eksmisji, a nawet okresowego są premier Leo Varadkar, minister mieszkalnictwa Darragh O’Brien, co oznacza koalicję rządzącą.

Inaczej do całej sprawy podchodzą organizacje pomocowe, które od chwili zakończenia zakazu eksmisji twierdziły, że ilość bezdomnych i osób potrzebujących wsparcia zakwaterowania będzie wzrastać, a jak widzimy z najnowszych danych, miały rację. Już po decyzji rządu, iż zakończy on okres zakazu eksmisji, pojawiały się słowa krytyki i twierdzono, że taka decyzja powinna zapaść, ale dopiero po dostarczeniu na rynek odpowiedniej ilości mieszkań. Wówczas wyjątkowo aktywne stały się ugrupowania opozycyjne i zwracały uwagę, że dojdzie do wzrostu ilości osób bez dachu nad głową, ale też do stałego braku mieszkań oraz domów do najmu. Opozycja wskazywała, iż będziemy mieli też do czynienia z rosnącymi czynszami i pogłębiającym się kryzysem zamieszkania.

Aktualne dane z RTB wydają się potwierdzać te opinie, a stały się one podstawą do większej aktywności przeciwników zniesienia zakazu eksmisji, którzy coraz częściej i głośniej nawołują rząd, by zakaz przywrócił, przynajmniej w okresie zimowym.

Swoją wysoką aktywność w tej sprawie wykazują również posłowie opozycji i to już ze wszystkich ugrupowań, a zaczęli naciskać na rząd, by zakaz eksmisji przywrócił, a miałby on obowiązywać do chwili rozwiązania problemu mieszkaniowego. Najaktywniejszymi w tej sprawie są posłowie Sinn Féin, a zapowiedzieli, iż tuż po powrocie Dáil po letniej przerwie, chcą zorganizować szeroką debatę w parlamencie.

Opozycja zapowiada jednocześnie, iż nie można kierować się propozycjami, jakie padają z ust premiera, iż większość osób, jakie otrzymały wypowiedzenia najmu, „znajdą sobie jakieś lokum”. Nie chodzi tu o jakieś lokum, podkreśla się w komentarzach do tych słów, bo powinno być one odpowiednie dla rodzin, par i pojedynczych osób, a do tego w rozsądnej cenie najmu.

Opozycja zażąda więc zwiększenia poziomu bezpieczeństwa najemców, a i wprowadzenia zakazu eksmisji. Z parlamentarnej arytmetyki wynika również, że głosowanie w tej sprawie będzie przegrane, bo nawet ze wsparciem prorządowych posłów niezależnych, braknie dwóch głosów, żeby w Dáil mieć przewagę nad koalicją. Można oczywiście w takim przypadku przełożyć przegrane głosowanie w tej sprawie na korzyść partii opozycyjnych, a w roku przedwyborczym będzie to najgorsze, co mogłoby spotkać koalicję, więc opinie rządu w tej sprawie, mogą się całkowicie zmienić już we wrześniu.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

Photo by Iza Gawrych on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Polish and Ukrainian
Wiec przeciwko indok