Rosjanie i Białorusini nie otrzymają irlandzkiej wizy

Departament Sprawiedliwości stwierdza, że zgodnie z unijnymi obostrzeniami, zaprzestaje wydawania wiz obywatelom Federacji Rosyjskiej i tzw. Republiki Białoruskiej.

Obecnie z programu wiz krótkoterminowych wyłączeni zostali Rosjanie i Białorusini, którzy mieszkają na stałe lub czasowo w Wielkiej Brytanii, a są oni zobowiązani do uzyskania prawa wjazdu na obszar Republiki Irlandii osobnym zezwoleniem.  

Zmiany w programie wiz krótkoterminowych ogłosiła minister sprawiedliwości Helen McEntee, która uzyskała na to zgodę rządu.

Program, z którego do tej pory korzystali Rosjanie i Białorusini, obejmował 20 państw, których obywatele po uzyskaniu wizy krótko- lub długoterminowej w Wielkiej Brytanii, mogli przebywać również w Republice Irlandii. Do systemu wiz łączonych zalicza się m.in. obywateli Indii, Wietnamu, Tajlandii, Chin, Turcji, Arabii Saudyjskiej i Peru, a wyłączono z niego właśnie rodowitych mieszkańców Rosji i Białorusi.

Jak podkreśliła minister McEntee, decyzja podyktowana została inwazją Rosji na Ukrainę, intensyfikacją działań wojennych, a w stosunku do Białorusi, istotnym wsparciem udzielanym Federacji Rosyjskiej. Helen McEntee dodała, że atak na Ukrainę, jest „poważnym naruszeniem prawa międzynarodowego”, na co Irlandia nie może się godzić.

Minister Helen McEntee:

– Irlandia nadal wspiera działania na szczeblu europejskim i ONZ wzywając do zakończenia nieuzasadnionej wojny z Ukrainą. Przy aktywnym wsparciu Irlandii, UE zainicjowała największy w historii pakiet sankcji wobec rosyjskich przywódców.

Rząd w Dublinie zapowiedział również, że nie będzie uznawał nowych rosyjskich paszportów, jakie wydawane są mieszkańcom okupowanych terenów, które zaanektowane zostały przez Federację Rosyjską, a dotyczy to także niektórych części Gruzji.

Minister Helen McEntee:

– Ta praktyka Rosji była poważnym naruszeniem prawa międzynarodowego oraz integralności terytorialnej, suwerenności i niezależności obu państw. Władze irlandzkie nie uznają rosyjskich paszportów wydawanych w okupowanych obcych regionach w celu wydawania wiz i przekraczania zewnętrznych granic UE.

Bogdan Feręc

Źr: The Irish Times

Photo Creative Commons Attribution 3.0 MediaPhoto.Org

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Irlandia monitoruje
Planowi zmiany godzi