Irlandia monitoruje ruch rosyjskich statków morskich

Zgodnie z decyzją Departamentu Transportu, specjalnie wydzielona jednostka monitoruje cały obszar przestrzeni morskiej na wodach należących do Republiki Irlandii, aby kontrolować statki Federacji Rosyjskiej, które wpływają na obszar terytorialny Irlandii, lub do tego się zbliżają.

Jednostka prowadzi nadzór nad statkami pływającymi pod rosyjską banderą, ale kontroluje trasy statków Federacji Rosyjskiej, które tę zmieniły i pływają, jako zarejestrowane w państwach wspierających reżim w Moskwie. Kontroli poddawane są wszystkie jednostki pływające Federacji Rosyjskiej, które próbują wejść do irlandzkich portów, ale mogą to zrobić wyłącznie z dwóch powodów.

Od chwili nałożenia przez Unię Europejską sankcji na Rosję, jednostki pływające mają zakaz zawijania do europejskich portów, o ile nie uzyskają specjalnego zezwolenia władz państwowych lub nie występuje zagrożenie życia. Oznacza to, że każdy rosyjski statek, o ile chciałby zacumować przy irlandzkim wybrzeżu, musi uzyskać na to jednorazową zgodę Departament Transportu, Rolnictwa lub Przedsiębiorczości.

Od kwietnia ubiegłego roku Departament Rolnictwa, wydał tylko cztery takie pozwolenia, chociaż w ubiegły weekend do portu Waterford, dotarły kolejne dwa transporty z nawozami. Tu jednak Departament Rolnictwa wyjaśnia, że dostawy nawozów i żywności, wyłączone są spod sankcji, jakie nałożyła Unia Europejska.

Niektóre dostawy nawozów i żywności, w tym zwierząt, wzbudziły niepokój ukraińskiej ambasador w Irlandii, a Jej Ekscelencja Larysa Gerasko poprosiła o spotkanie z irlandzkim ministrem rolnictwa Charlie McConalogue.

Bogdan Feręc

Źr: RTE

Photo Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 Marc Ryckaert

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Europa ma więcej ga
Rosjanie i Białorus