PSG: ruszyła budowa długo oczekiwanej sieci gazowej w Żelkowie w powiecie siedleckim

Symboliczne „wbicie łopaty” rozpoczęło budowę gazociągu w miejscowościach Żelków i Żelków-Kolonia w powiecie siedleckim. Sieć gazowa, która będzie realizowana przez Polską Spółkę Gazownictwa, ma być oddana do użytku w przyszłym roku. „Gazociąg da możliwość połączenia ponad 420 odbiorców. Ale zachęcamy też innych mieszkańców Żelkowa do składania wniosków, będziemy kontynuować rozbudowę tej sieci” – mówił Robert Więckowski, prezes zarządu PSG.

https://r.dcs.redcdn.pl/webcache/pap-embed/iframe/Kivp4w8v.html

PSG to największy operator systemu dystrybucyjnego w Europie.

„Możemy się pochwalić ponad 200 tys. km naszych sieci, a kolejne kilkanaście kilometrów powstanie tutaj” – podkreślił prezes PSG podczas czwartkowej uroczystości rozpoczęcia inwestycji gazowej w Żelkowie.

Jak dodał, gazyfikacja tego rejonu odbywa się z inicjatywy jego mieszkańców, władz lokalnych, a także przy wsparciu byłego ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego, obecnie posła z okręgu siedleckiego. 

„Projekt miał być rozpoczęty w ubiegłym roku, jednak budowa autostrady spowodowała konieczność przeprojektowania części tego gazociągu” – wyjaśnił Robert Więckowski.

W jego opinii gaz to jedyne na tę chwilę alternatywne, niskoemisyjne paliwo do ogrzewania mieszkań, a przy tym nadal najtańsze.

„Mam przed oczami spotkanie sprzed 4 lat w Halinowie, kiedy miałem zaszczyt z panem premierem i ministrem Tchórzewskim otwierać program gazyfikacji kraju, który ma dostarczać błękitne paliwo wszystkim, którzy będą chcieli z niego korzystać. Dziś, tutaj w Żelkowie otwieramy kolejną inwestycję PSG, która pięknie wpisuje się w ten program – wskazywał Marian Żołyniak, członek zarządu ds. technicznych PSG. – Kolejna biała plama na polskiej mapie gazowniczej zniknie” – dodał. 

Obecni na inauguracji inwestycji przedstawiciele władz samorządowych podkreślali, że gazociąg cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. 

„To, że została rozpoczęta budowa gazociągu to jest zasługa całego sztabu ludzi – zaznaczyła Małgorzata Cepek, wicestarosta powiatu siedleckiego. – Od naszego ostatniego spotkania z mieszkańcami na temat budowy gazociągu minęło kilka lat. Zainteresowanie gazem wtedy było ogromne, ale teraz również mieszkańcy dzwonią i dopytują się, kiedy będą mogli z skorzystać z nowego paliwa. Jesteśmy 5 km od miasta, a nie mieliśmy do tej pory takiej możliwości” – uzupełniła.

„Jest to chwila bardzo ważna dla nas i dla mieszkańców Żelkowa i Żelkowa-Kolonii. Długo czekaliśmy na gazyfikację, a społeczność lokalna apelowała, żeby ją przyspieszyć. Przyczyną opóźnienia była budowa autostrady, która przecież jest projektem prorozwojowym dla całego regionu – tłumaczył Henryk Brodowski, wójt gminy Siedlce. – Wiele miejscowości powiatu ma już gaz, ponad 50 proc., za co serdecznie dziękuje panu prezesowi PSG. Mam nadzieję, że dzisiejsze spotkanie przyczyni się też do tego, że kolejne miejscowości będą się przyłączać do sieci gazowej” – powiedział. 

Zdaniem Henryka Brodowskiego uruchomienie sieci gazowej wpłynie również na poprawę jakości powietrza w okolicy, bo wraz ze zniknięciem tzw. kopciuchów, zniknie również smog.

„Najważniejszy w każdej gospodarce jest człowiek, a to błękitne paliwo mu służy, gdyż jest nie tylko czyste, ale również tanie i myślę, że takie pozostanie w przyszłości – niezależnie od tego, skąd będzie płynęło. Zatem wszystko jest na dobrej drodze” – podsumował wójt gminy Siedlce.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Kacper Kita: wszystk
Agnieszka Kaczorowsk