Przymiarki do nowej koalicji?

Na irlandzkiej scenie politycznej rozpoczął się przedwyborczy ruch, a można też uznać, iż wysyłane są sygnały o potencjalnej współpracy.

Tak dzieje się np. w Partii Pracy, której liderka Ivana Bacik, goszcząca niedawno w audycji Radia Wnet „Studio Dublin” wyznała, iż nie może niczego wykluczyć, nawet współdziałania z Sinn Féin, chociaż to nie do końca to, co chciałaby zrobić. Ważne jest jednak, że szefowa laburzystów jest zdania, iż jej ugrupowanie w sondażach jest niedoszacowane, a Partia Pracy ma wiele do zaoferowania lewicowym mieszkańcom wyspy.

Ivana Bacik mówi również, że obecnie wszyscy typują na przyszłego premiera Irlandii Mary Lou McDonald, ale nie tylko w Sinn Féin można znaleźć prawdziwego przywódcę, a na dodatek, nie tylko w tym ugrupowaniu proponuje się rozwiązania dobre dla kraju.

Obecnie sondaże sugerują, że poparcie Labour Party jest na poziomie 4%, z czym nie zgadza się Ivana Bacik i twierdzi, iż zwolenników laburzystów w Irlandii jest trochę więcej. Pani Bacik podkreśla również, że jej ugrupowanie, może być przeciwwagą dla innych lewicujących partii i dodaje, że laburzyści to jednak centrolewica.

Posłanka Bacik przyznaje, że obecnie, elektorat o lewicowych poglądach, przejęty został przez Sinn Féin, ale Partia Pracy w rządzie, również może wiele zaoferować. Bacik zaznacza, że ugrupowanie McDonald, bardzo dobrze radzi sobie w sondażach i tego nie można negować, jednak Partia Pracy powinna wykorzystać okazję i przedstawić odmienny model sprawowania władzy i zmian, jakie mogą nastąpić, kiedy laburzyści rządziliby krajem.

Partia Pracy w gabinecie może przecież dać dużo więcej w kwestiach pracowniczych i socjalnych, co wyraźnie w swojej wypowiedzi sugeruje Ivana Bacik, w tym we wprowadzaniu praw społecznych, nie wyłączając z tego prawa do swobodnych rozwodów, szeroko dostępnej antykoncepcji oraz wzrost opieki socjalnej i społecznej.

Partia Pracy w Irlandii chce też walczyć o prawa pracownicze, być ważnym głosem ludzi pracy, a jednocześnie reprezentować wszystkie środowiska lewicowe.

Bogdan Feręc

Źr: NewsTalk

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS:
Generacja „Z” to
Budujemy społeczeń