Przegląd ograniczeń prędkości

Rząd wraz z Urzędem ds. Bezpieczeństwa Drogowego (RSA) prowadzi przegląd ograniczeń prędkości na drogach krajowych, a jest to wynikiem ostatnich tragicznych wypadków, do jakich dochodziło w Irlandii.

Wiceminister ds. transportu Jack Chambers powiedział, że w najbliższych tygodniach wyniki przeglądu zostaną przedstawione gabinetowi, a w tych znajdą się propozycje zmian, jakie powinny być wprowadzone. Przegląd odbywa się w ramach strategii państwa w zakresie bezpieczeństwa na drogach i w założeniach ustalić ma, czy obecne ograniczenia prędkości są odpowiednie.

Obecnie mówi się, że na całym terenie zabudowanym, domyślnie obowiązywać ma ograniczenie prędkości do 30 km/h, a aktualnie wynosi ono 50 km/h.

To nie wszystko, co zaproponowane ma być w dokumencie, gdyż przegląd dotyczyć ma również dróg powiatowych, a głównie tych, na których już wcześniej dochodziło do tragicznych lub częstych wypadków. Chodzi więc o to, aby dozwoloną prędkość zmniejszyć wszędzie tam, gdzie drogi są wąskie, kręte lub niebezpieczne z innych powodów.

Wg ministra Chambersa, raport i późniejsze decyzje rządu będą mogły radykalnie zmienić niedopasowanie ograniczeń prędkości, czyli najczęściej dozwolona prędkość jazdy będzie zmniejszana.

Na podstawie raportu, jaki zapowiada minister Jack Chambers, powstanie plan wdrażania zmian, a zajmie się tym grupa, która powołana została w 2021 roku i od tej pory monitorowała bezpieczeństwo na drogach. W jej skład wchodzą obecnie przedstawiciele Departamentu Transportu, Krajowej Agencji Transportu (NTA), Transport Infrastructure Ireland (TII), władz lokalnych, Urzędu ds. Bezpieczeństwa Drogowego (RSA) i An Garda Síochána.

Minister powiedział również, że policjanci powinni częściej i z większą surowością podchodzić do kierowców łamiących przepisy, więc i Garda otrzyma przypuszczalnie wytyczne od minister sprawiedliwości Helen McEntee, jak powinna zmienić swoje kontakty z uczestnikami ruchu, którzy nie szanują przepisów podczas jazdy.

Bogdan Feręc

Źr. RTE

Photo by John Kinnander on Unsplash

Udostępnij i skomentuj w mediach społecznościowych po przeczytaniu tekstu:
ZNAJDŹ NAS: