Prywatny rynek najmu skurczy się jeszcze bardziej

Wesprzyj naszą pracę na Go Fund Me. Dziękujemy!

Rząd ma coraz mniej czasu na reakcję, o ile chce wyprowadzić kraj z kryzysu mieszkaniowego, a działać powinien w tempie ekspresowym, by uchronić mieszkańców Irlandii przed totalnym brakiem mieszkań na wynajem.

Residential Tenancies Board (RTB) przeprowadziło badanie, a z tego wynika, że w najbliższych pięciu latach ¼ właścicieli wynajmowanych obecnie domów, które pojawiły się lub są dostępne na rynku, zamierza je sprzedać, co sugeruje, iż znikną one z puli mieszkań wynajmowanych. Właściwie 100% wszystkich drobnych wynajmujących swoje domy, nie utrzymuje się z pobieranego czynszu, a ich głównym źródłem dochodu jest praca zawodowa.

Informację tę przekazał zarząd RTB posłom na posiedzeniu Komisji Mieszkaniowej Dáil, a z danych wynika, że tylko połowa z obecnie znajdujących się na rynku najmu jednostek mieszkalnych, nie będzie sprzedana w latach kolejnych.

Z badania RTB wynika również, że właściciele domów w większości nie rozumieją obecnych przepisów, a i sama kontrola czynszów jest dla nich zjawiskiem niezrozumiałym, jednak to nie jedyna grupa, która ma z tym problemy. Również najemcy twierdzą, że nie mają pełnej jasności dotyczącej przepisów najmu i są one niekiedy tak pogmatwane, iż sprawiają problemy z ich właściwą interpretacją.

Przewodniczący Residential Tenancies Board Tom Dunne powiedział:

– Badania wykazały również, że właściciele nieruchomości, najemcy i agenci uznali ramy regulacyjne i zmieniające się przepisy za trudne do poruszania się i zrozumienia. Posiadanie jasnych i usprawnionych ram legislacyjnych ułatwiłoby właścicielom nieruchomości i najemcom zrozumienie i przestrzeganie ich obowiązków, co miałoby pozytywny wpływ na cały sektor. Wystąpił również brak świadomości wśród najemców niektórych kluczowych zabezpieczeń. Ponadto zgłoszono, że proces sporów RTB trwał zbyt długo, aby osiągnąć ostateczny wynik.

Z badania RTB wiemy również, że 90% właścicieli domów na pozytywne doświadczenia z najemcami, a wiele sporów na linii landlord – najemca wynika z błędnej interpretacji przepisów, z których 80% zakończyło się polubownym rozwiązaniem sporu na drodze mediacji.

RTB w swoim wystąpieniu przed członkami parlamentu zaznaczyło, iż ustawa o najmie, powinna doczekać się reformy, co usprawni pewne procesy, ale i odciąży zarządzanie najmem oraz sporami.

Bogdan Feręc

Źr: Indepnedent

Photo by Tierra Mallorca on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
W Dublinie będzie w
Młodzi rozumieją p
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.
Portal "Polska-IE" informuje o przewie urlopowej w dniach od 23 do 27 maja 2024 roku. Dziękujemy za wyrozumiałość. Zapraszamy niebawem.