W Dublinie będzie więcej e-bramek kontroli odpraw

Lotnisko w stolicy Irlandii wkrótce powinno wzbogacić się o większą ilość eGate, które przyspieszyć mają odprawę imigracyjną, ale usługa skierowane jest do pasażerów przylatujących do kraju oraz dla pasażerów przesiadkowych.

Aktualnie eGate odprawiają ok. 25% pasażerów, jacy przylatują do Dublina, jednak planuje się znacznie zwiększyć ilość osób, które będą mogły skorzystać ze zautomatyzowanych odpraw, co znacznie przyspieszy cały proces, a jednocześnie uwolni pracowników i pozwoli na przeniesienie ich odpraw dla osób odlatujących z Irlandii. Departament Zarządzania Granicami w Ministerstwie Sprawiedliwości zwrócił się już do dostawców takiego sprzętu, by złożyli odpowiednie propozycje na dostawy kolejnych e-bramek odpraw, by usprawnić kontrole osób przylatujących.

W 2019 roku z tej możliwości skorzystało na dublińskim lotnisku 33 miliony osób, a ich ilość znacznie spadła w okresie pandemii oraz w roku ubiegłym, kiedy z eGate skorzystało 8,2 mln osób.

Kiedy jednak linie lotnicze zaczęły informować, że wielkość ruchu pasażerskiego zbliża się do poziomów sprzed pandemii, a i spodziewają się w roku przyszłym dodatkowych 4 milionów pasażerów, Departament Sprawiedliwości uznał, iż należy rozwinąć tę usługę, by przyspieszyć odprawy pasażerskie.

Pierwszy raz elektroniczną odprawę osób przylatujących do Irlandii wprowadzono w Dublinie w 2017 roku, a ówcześnie w obu lotniskowych terminalach uruchomiono 20 urządzeń do sczytywania danych z dokumentów podróżnych. Następnie, bo w roku 2019, zainstalowano pięć dodatkowych e-bramek, a plany mówiły o uruchamianiu kolejnych, jednak proces wstrzymany został po blokadzie, jaką wprowadzono na okres pandemii Covid-19.

Bramki powodowały też pewne niedogodności, bo czasami pojawiały się problemy z ich prawidłowym funkcjonowaniem lub nie działały wcale, ale Departament Sprawiedliwości zapewnia, że były to przypadki incydentalne.

Z eGate korzystać mogą osoby przylatujące do Irlandii, które ukończyły 18. rok życia i przylatują z Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii. Z eGate w strefie przesiadkowej korzystać mogą natomiast pasażerowie z USA, Kanady, Australii, Nowej Zelandii i Japonii, lecący do Wielkiej Brytanii.

Biuro Zamówień Rządowych zwróciło się już do dostawców takiego sprzętu, by przesłano do Departamentu Sprawiedliwości oferty, a następnie po ocenie, wybrana ma być oferta, która odpowiadać będzie wymogom kraju i lotniska. Dodatkowe e-bramki montowane mają być już w przyszłym roku, a i rozważa się możliwość ustawienia takich samych w innych portach lotniczych, a nawet morskich.

Bogdan Feręc

Źr: Indepnedent

Photo by Anna Gru on Unsplash

© POLSKA-IE: MATERIAŁ CHRONIONY PRAWEM AUTORSKIM.
ZNAJDŹ NAS:
Poland's ruling part
Prywatny rynek najmu